Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rozpoczęły się zapisy do dwujęzycznego żłobka! Adam Fudali o szczegółach innowacyjnego projektu [prima aprilis]

Facebook Twitter

Projekt ma charakter innowacyjny – w naszym kraju funkcjonuje tylko kilka tego typu placówek, realizujących program związany raczej z jednym tylko językiem. „Poliglotek” będzie dodatkowo współpracował z instytucjami zagranicznymi. To pierwszy tego typu żłobek w Rybniku.

Porannym gościem Radia 90 był Adam Fudali, który mówił na temat realizacji projektu, dotyczącego otwarcia w Rybniku dwujęzycznego żłobka:

Radio 90: Dzisiaj rozmawiać będziemy o eksperymentalnym żłobku, jaki powstanie w Rybniku, bo tak można chyba nazwać projekt żłobka, który ma być żłobkiem wielojęzycznym. Skąd pomysł na powstanie takiej placówki, gdzie będzie i angielski, i francuski, i niemiecki już dla tych maluchów?

Chcemy wykorzystać doświadczenia, jakie mamy w mieście, czyli szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, które są dwujęzyczne i chcemy niejako się wrócić, bo widzimy, że te stopnie nauczania – dwujęzyczne – dały swoje dobre efekty. Myślę, że kiedy zaczęlibyśmy bardzo wcześnie, bo już w żłobku – chcielibyśmy taki eksperyment prowadzić w nowo budowanym żłobku w Popielowie. Tam chcemy rozpocząć ten cały eksperyment. Mamy duże doświadczenie, jako miasto, w pozyskiwaniu środków unijnych – to są dziesiątki, a nawet setki milionów złotych, jakie udało nam się pozyskać z Unii Europejskiej. Chcemy wykorzystać to nasze doświadczenie i napisaliśmy taki projekt z działania Kapitał Ludzki, właśnie na pozyskanie środków unijnych, właśnie, żeby w ramach tych środków prowadzić naukę języków obcych w żłobkach. I to byłyby trzy języki: angielski, niemiecki i francuski. Rodzice i dzieci na pewno będą zadowoleni.

Radio 90: Czy ja będę mógł wybrać na starcie, czy to będzie grupa o profilu niemieckim, francuskim czy angielskim?

Tak, będzie całkowita dowolność, będzie można wybrać, z tym, że będzie to obłożone pewnymi konsekwencjami. Jeżeli maluch ukończy ten dwujęzyczny żłobek i będzie chciał się dostać do przedszkola, to będzie musiał zdać egzamin. To będzie odpowiednio punktowane i dopiero wtedy zostanie przyjęty, by tą wartość dodaną, jaką jest nauka drugiego języka w żłobku, maksymalnie wykorzystać.

Radio 90: Wiem, że podobny projekt ma być realizowany w miastach partnerskich, to też jest dosyć innowacyjna sprawa.

Tak, my obserwujemy, co się dzieje w Europie, w jakim kierunku Europa zmierza i pewne dobre rozwiązania, dobre praktyki, chcemy do nas przenosić. Jednym z takich elementów, który zastosujemy u nas jest dwujęzyczny żłobek. Rodzice muszą się pospieszyć, bo przyjmowanie dzieci do tego żłobka zaczyna się dzisiaj, 1 kwietnia.

Radio 90: Z jakim zainteresowaniem, Pana zdaniem, spotka się ta propozycja?

Ja myślę, że z dużym zainteresowaniem. Rodzice też pewnie czują, że to jest świetna sprawa, jeżeli maluch w wieku dwóch lat będzie mówił w dwóch językach.

Radio 90: Do tego żłobka mogą trafić już 3-miesięczne maluchy.

Tak. Już od samego początku, ale trzy miesiące to jest taka minimalna bariera, gdzie te dzieci będą przyjmowane. Zachęcam wszystkich bardzo, tym bardziej, że pieniądze, które ą potrzebne na prowadzenie tego żłobka, są pozyskane z Unii Europejskiej. Moża powiedzieć, naszego podatnika to bezpośrednio nic nie kosztuje.

Radio 90: Żłobek „Poliglotek” ruszy od września w Popielowie. Jeżeli ten pomysł się sprawdzi, myśli pan o rozszerzeniu tej oferty na inne placówki?

Traktujemy to jako pilotaż. Zobaczymy, jak się cała akcja rozwinie. Jestem pewien, że zainteresowanie będzie duże. I wtedy pójdziemy z tą możliwością, z tą ofertą do pozostałych żłobków w mieście. Jeden duży żłobek, do niego chodzi około 130 maluchów, tam też rozpoczniemy naukę. Ale mamy też te eksperymentalne żłobki, które otworzyliśmy, gdzie 5, 6 maluchów prowadzone są przez żłobki prywatne, przeszlibyśmy też z tą nauką to tych prywatnych żłobków.

Radio 90: Czyli wszystko w myśl zasady „czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”…

Dokładnie tak, tak pokuje życie. Nauka innych języków, to również poznawanie innych kultur, ich obyczaje. Jesteśmy u progu akcji wyborczej do Parlamentu Europejskiego, więc myślę, że ci młodzi rybniczanie, którzy posiądą wiedzę z języków obcych, to potem ten start w Eurowyborach będzie prostszy.

Radio 90: Obawiam się jednak, czy ten język polski nie będzie na marginesie.

Oczywiście, że nie. Bardzo modne są regionalizmy i je akcentujemy. Będziemy dbali i o gwarę śląską i czystość mowy polskiej, to jest niezagrożone.

 

Jak zapisać dziecko do dwujęzycznego żłobka?

Żłobek będzie funkcjonować w budynku nowego przedszkola w dzielnicy Popielów, które oficjalnie otwarte zostanie 1 września br. „Poliglotek” otoczy opieką dzieci najmłodsze, tj. mające od 3 miesięcy do 2,5 roku. Planowane jest utworzenie trzech grup – każda o innym profilu językowym.

Żłobek w Popielowie zapewni dzieciom zajęcia ogólnorozwojowe, które będą realizowane poprzez różnego rodzaju zabawy edukacyjne. Przede wszystkim jednak w placówce dzieci będą miały kontakt z językami obcymi: angielskim, francuskim i niemieckim. W każdej grupie, poza podstawowym opiekunem, dziećmi zajmować będzie się także nauczyciel danego języka. Dzięki temu maluchy będą oswajać się z melodią języka i poznawać pierwsze słowa obce równolegle z naturalną nauką mowy ojczystej.

Podobne placówki będą funkcjonować w miastach partnerskich Rybnika, gdzie z kolei wiodącym językiem nauczania będzie polski. Aby edukacja była bardziej skuteczna, planowana jest realizacja wymian partnerskich pomiędzy żłobkami. I tak np. grupa maluchów z Rybnika wraz z opiekunami pojedzie do Niemiec, a niemiecka grupa przyjedzie do Rybnika.

Nauka języków obcych to nie jedyna wyjątkowa cecha „Poliglotka”. Równie silny nacisk w placówce położony zostanie na edukację regionalną. W tym zakresie wsparcie placówce zapewnią działające w mieście dzielnicowe Koła Gospodyń Wiejskich. Panie będą pełniły rolę nauczycielek śląskiej gwary, zwyczajów i kultury. Wszystko zaś w trosce o zachowanie regionalnego dziedzictwa.

Zapisy do „Poliglotka” przyjmowane są w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Rybnika pod nr telefonu: 32 43 92 135. Co ważne, zapisywać można maluszki, które 3 miesiące będą mieć dopiero we wrześniu 2014 r.!

Realizacja przedsięwzięcia dofinansowana jest z Wojewódzkiego Funduszu Wspierania Integracji Europejskiej i Funduszu Rozwoju Inicjatyw Regionalnych. (inf. pras.)

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj