Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rozpoczyna się remont słodowni na Zamku Piastowskim w Raciborzu [FOTO]

Facebook Twitter

450 dni. Tyle ma trwać remont słodowni na Zamku Piastowskim w Raciborzu. W środę (23.11) starosta powiatu raciborskiego podpisał umowę z wykonawcami. Ma powstać tam nowoczesne muzeum.

Inwestycja warta 22 mln złotych, na którą udało się pozyskać 19 mln złotych dotacji, ma sprawić, że w zamku zagości nowoczesne muzeum, będące nie tylko wizytówką Raciborza ale także całej Krainy Górnej Odry. Mówił o tym w rozmowie z Arkadiuszem Żabką starosta raciborski Grzegorz Swoboda.

Grzegorz Swoboda: Nie ukrywam, że stawiamy na to, by powiat raciborski był rozpoznawalny, więc to cieszy tym bardziej, bo te inwestycje, które realizujemy, realizujemy dla mieszkańców i to będzie kolejna, która ma przyciągnąć zarówno turystów „wewnętrznych”, ale też ściągnąć turystów z powiatów ościennych. Ściągnąć do serca Krainy Górnej Odry na Zamek Piastowski w Raciborzu. Gigantyczna inwestycja, 22 miliony złotych. Będzie się działo, bo mamy bogatą historię, którą chcemy się podzielić. Już niebawem w tej sali ma tętnić życie, ma powstać sala kongresowa, ma powstać muzeum, sala kinowa przedstawiająca historię powiatu i całej Polski.

Grzegorz Swoboda, starosta raciborski

Ewa Lewandowska członek zarządu raciborskiego powiatu kieruje zespołem do spraw rozwoju Zamku Piastowskiego. Jak przyznaje na ten moment słodownia, która pięknie wygląda z zewnątrz, czekała przez wiele lat.

Ewa Lewandowska: Od 2012 roku, choć właściwie nawet wcześniej, czekamy. W czasie remontu Domu Książęcego tu przeprowadzono jedynie prace zabezpieczające. Ten budynek słodowni, który wygląda pięknie z zewnątrz, był do tej pory niczym więcej niż placem budowy czy magazynem. Przez wiele lat nie było dobrego pomysły, ale też wiemy, że aby mieć pomysł, trzeba mieć pomysł za co go zrealizować.

Ewa Lewandowska z zarządu powiatu raciborskiego

Dziś dzięki funduszom słodownia zamieni się z multimedialne muzeum.

Ewa Lewandowska: To są cztery kondygnacje, ale jest jeszcze zaczarowane miejsce w piwnicy, które również będzie przyciągało swoim klimatem, może restauracja czy pub… To dla ciała,  natomiast na tych czterech kondygnacjach będzie coś dla ducha. Na parterze duża sala konferencyjna, z zapleczem i szatnią, być może miejscem na kasę biletową. Na każdą kondygnację będziemy mogli wjechać windą, na dwóch kondygnacjach będzie przestrzeń dla muzeum multimedialnego- z tego cieszymy się najbardziej- ale też na poddaszu umieściliśmy komnaty multimedialne. To będzie spora niespodzianka.

Radości z rozpoczynającego się remontu nie kryła Krystyna Niklewicz dyrektor Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Posłuchaj:

Krystyna Niklewicz dyrektor Zamku Piastowskiego w Raciborzu

A jak wygląda dziś słodownia na Zamku w Raciborzu? Zobaczcie:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2022