Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rozrusznik serca sprawdzisz w Jastrzębiu. W szpitalu działa specjalna pracownia

Facebook Twitter

Nie trzeba jeździć do odległych ośrodków, pacjenci mogą na miejscu skontrolować swój rozrusznik serca. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu- Zdroju funkcjonuje pracownia kontroli urządzeń wszczepialnych.

Choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce, ale także w wielu innych krajach świata. U zdrowego człowieka prawidłowa czynność serca waha się od 60. do 90. uderzeń na minutę. Czasem jednak rytm pracy serca jest zbyt wolny. Zdarza się, że tego typu nieprawidłowość prowadzi do złego samopoczucia, omdleń, a niekiedy nawet do utraty przytomności, która może zagrażać życiu, wówczas pacjentowi wszczepia się stymulator serca.

Jest to urządzenie służące do elektrycznego pobudzania rytmu serca, powodujące skurcze i regulującym jego pracę

– mówi Łukasz Otremba, lekarz oddziału kardiologiczno-wewnętrznego zajmujący się m. in. wszczepianiem rozruszników

Łukasz Otremba: Kardiostymulator to urządzenie, które wspomaga i reguluje pracę naszego serca. Stymulator wszczepiony pod skórę przez niewielkie nacięcie. Sam zabieg wszczepienia odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a więc pacjent jest cały czas przytomny. Wszczepiony kardiostymulator wymaga okresowej kontroli oraz dostosowania do pacjenta. Poradnia kontroli urządzeń wszczepialnych działa w szpitalu od października ubiegłego roku, nawet w tym trudnym dla wszystkich czasie jesteśmy otwarci dla pacjentów. Pacjenci z naszego regionu nie muszą już jeździć do oddalonych ośrodków, aby skontrolować swoje urządzenie.

Jednak na tym nie koniec. Stymulator należy jeszcze stale kontrolować i dostosowywać do pacjenta. Wraz z nowymi możliwościami leczenia w naszym szpitalu, utworzyliśmy własną pracownię kontroli urządzeń wszczepialnych. Dzięki temu mieszkańcy naszego regionu, którzy musieli odbywać podróże do ośrodków w Katowicach lub Zabrzu, mogą pozostać pod opieką naszej poradni przyszpitalnej – dodaje doktor Łukasz Otremba. Te wizyty pomogą ustalić, czy u pacjenta wystąpiły zaburzenia pracy serca, sprawdzić stan techniczny urządzenia, a w razie potrzeby dokonać przeprogramowania.

W 2005 roku przeszedłem zabieg wszczepienia rozrusznika i od tej pory jeździliśmy z żoną na kontrole do Zabrza. Od października 2020 r. chodzę do poradni w szpitalu w Jastrzębiu. Dla nas to ogromne udogodnienie.

– mówi Pan Piotr, pacjent poradni.

Z przychodni w jastrzębskim szpitalu mogą korzystać zarówno osoby, którym tutaj wszczepiono rozrusznik, jak i pacjenci z innych szpitali.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 maja 2021