Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rudy do Rybnika? Temat znów powraca

Facebook Twitter

Pomysł odłączenia ich od Kuźni Raciborskiej wraca co kilka lat, teraz znów powrócił przed wyborami. My wracamy do niego już po, bez przedwyborczych emocji. Kto skorzystałby na przyłączeniu, a kto stracił? Zacznijmy od samych mieszkańców Rud.

Co oni myślą o przyłączeniu do Rybnika?

Odległość z Rud do Rybnika to tylko kilka kilometrów, do Kuźni Raciborskiej trzeba pokonać 12 kilometrów, a do Raciborza aż 24 kilometry. Do Rud najczęściej na popołudniowy lub weekendowy odpoczynek przyjeżdżają rybniczanie, czy mieszkańcy Gliwic. Z kolei mieszkańcy Rud najczęściej właśnie w Rybniku pracują, chodzą do szkół średnich, czy robią zakupy. Nie ma mowy o odłączeniu Rud – mówi burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha:

Rudy to jest jeden organizm, to jest całość. Wydaje mi się, że było to bardzo niepoważne ze strony tych kandydatów, którzy jako punkt 1 ogłosili rozwód między Kuźnią, a Rudami. To jak taki granat wyciągany z szafy zawsze w czasie wyborów, najczęściej działa. Bardzo się dziwię, ponieważ Rudy w ciągu ostatnich 4 lat, w przeciwieństwie do poprzednich dostały olbrzymi impuls rozwojowy, są inwestycje prowadzone w Rudach, a kolejne już są przygotowane. 

Rudy to jest nasza perła, która musiałaby się z czegoś utrzymać – dodaje burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha:

Przy całym szacunku do tej miejscowości, bo to jest nasza perła, wszyscy nas chwalą, wszystkim się podobamy, Rudy musiałyby się z czegoś utrzymać. Tutaj rachunki mówią o tym, że Rudy nie są w stanie utrzymać się z tego podatku, który wypracują jako samodzielna jednostka, więc byłyby narażone na subwencje, które nie pozwolą na duże inwestycje.

A co o pomyśle włączenia Rud do Rybnika myślą jego władze? Arkadiusz Żabka pytał o to w porannej rozmowie w Radio90 Prezydenta Rybnika Piotra Kuczerę:

Kuczera: (…) Samorząd polega na tym, że sami się rządzimy. Stąd decyzja mieszkańców jest zawsze tym głosem podstawowym, dzisiaj porządek administracyjny jest taki, a nie inny. Trudno wymagać od Prezydenta Rybnika, żeby teraz deklarował jakieś przyłączania czy odłączanie jakiejkolwiek z dzielnic. Ja życzę, żeby współpraca z sąsiadem układała się harmonijnie, niech mieszkańcy decydują.

Radio 90: Rudy naprawdę mają bliżej do miasta Rybnika… Zakupy, praca, szkoła, to wszystko w Rybniku się dzieje.

Kuczera: Podobne sygnały płynęły swego czasu z Ochojca, dokładnie ta sama argumentacja się pojawiła, trudno to tutaj dzisiaj rozstrzygać. To musi być głos mieszkańców. Nie chciałbym, żeby mówiło się, że prezydent Rybnika chce przyłączać sąsiednią dzielnicę…

Jak podkreśla Prezydent Kuczera dziś z władzami Kuźnia Raciborskiej łączą go bardzo dobre relacje i inwestycje jak na przykład rozbudowa kolejki wąskotorowej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lutego 2024