Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rudy Raciborskie: Zobacz jak odrasta spalony las

Facebook Twitter

Nasze lasy w okresie ostatnich 42 lat płonęły sześciokrotnie - przypominają w Nadleśnictwie w Rudach Raciborskich. Przygotowano tam punkty, w których stanęły specjalne tablice z informacjami o tym ile pożarów wystąpiło na tym terenie w przeszłości, gdzie były największe pożary lasów w Polsce i na świecie oraz co robią leśnicy, by ochronić lasy przed pożarami.

Na pierwszy punkt edukacyjno-turystyczny natkniemy się jadąc drogą Kotlarską z Rud do „Magdalenki”; po minięciu „Ławki zakochanych”, po lewej stronie widoczny jest drewniany mostek zachęcający do spaceru w kierunku platformy widokowej. Zanim jednak do niej dotrzemy, z tablic stojących przy ścieżce możemy się dowiedzieć, ile pożarów wystąpiło na tym terenie w przeszłości, gdzie były największe pożary lasów w Polsce i na świecie oraz co robią leśnicy, by ochronić lasy przed pożarami.

Drugi punkt edukacyjno-turystyczny spotkamy jadąc dalej w kierunku „Magdalenki”, skręcając w lewo na skrzyżowaniu drogi „Kotlarskiej” z nową drogą „Graniczną”. Najważniejszy elementem tego miejsca to pozostawiony na powierzchni blisko 1 ha spalony las. Ciekawostką jest, że pod martwymi drzewami pojawiły się już młode siewki brzozy, sosny, a nawet dębu. Odpoczywając na drewnianych ławeczkach można porównać czym różni się naturalne odnowienia lasu od sztucznego.

Trzeci punkt edukacyjno-turystyczny znajduje się tuż przy drodze „Kotlarskiej” kilkaset metrów przed „Magdalenką”. Na tablicy zawarto informacje na temat rodzajów pasów przeciwpożarowych stosowanych do zabezpieczania obszarów leśnych przed pożarami.

Inwestycja została w całości sfinansowana ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj