Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ruiny w Tworkowie otwarte! Nowa atrakcja turystyczna w regionie [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Po 80 latach znowu powraca tutaj życie. Choć to tylko ruiny, będą zapewne wielką atrakcją całej Raciborszczyzny.

Po kilku latach restaurowania można wreszcie zwiedzać ruiny zamku w Tworkowie. Gmina Krzyżanowice, wraz z partnerską, czeską gminą Szylerzowice realizowała projekt „miejsca odpoczynku i aktywności” dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

To kolejny powód, by odwiedzić naszą gminę

– mówi Radiu 90 wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki.

Szylerzowice jako partner w parku golfowym odnawiają bramę i fontannę, my rewitalizowaliśmy i ruiny zamku, odbudowaliśmy wieżę widokową i park. Udostępniamy mieszkańcom wieżę widokową na szlaku wież widokowych „Silesianka” w Euroregionie Silesia. Projekt pierwotnie nie zakładał wszystkich i nie przewidywał sporo prac, które dopiero się ukazywały w trakcie wykonywania robót, więc rada gminy zdecydowała się dodać środków, po to, by uzyskać taki efekt jak teraz.

Efekt jest i to ogromny, bo w odtworzoną wieżę zamku wbudowana została platforma widokowa, a w budynku byłej wozowni powstała przestrzeń do organizacji działań kulturalnych.

Mamy uzgodnienia ze śląskim konserwatorem zabytków, będziemy tworzyć zaplecze, sanitarne, garderoby, by jakieś eventy, koncerty wystawy mogłyby się tam odbywać, bo szkoda tych pomieszczeń w tak pięknym miejscu, urokliwym. To musi żyć. Wiele cegieł, wiele ton zaprawy, sporo, ale opłacało się, widok z wieży widokowej myślę, że będzie najładniejszy w Silesiance, bo Bramę Morawską, na pradolinę Odry i na piękną gminę Krzyżanowice w otoczeniu Raciborza.

To dobrze wykorzystane fundusze, mamy nadzieję, że Polska otrzyma kolejne wsparcie w tym i na turystykę – przyznają minister klimatu Michał Woś i Wojciech Kałuża, wicemarszałek województwa śląskiego

Ruiny można zwiedzać codziennie w godzinach od 10.00 do 19.00.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2023