Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ruiny zamku w Tworkowie zostaną zrewitalizowane

Facebook Twitter

Rewitalizacja ruin w Tworkowie to część transgranicznego projektu, na który Krzyżanowice dostały dofinansowanie. W istniejącą wieżę zamku wbudowana zostanie platforma widokowa, a w budynku starej wozowni powstanie centrum obsługi turystów oraz sala konferencyjna.

fot. krzyzanowice.pl

Część z istniejących fragmentów budowli zostanie dodatkowo zabezpieczona. Również ogród przy Zamku w Tworkowie poddany zostanie rewitalizacji. Dodatkowo w parku pojawią się nowe ławki – ogród zrewitalizowany zostanie w taki sposób, aby utworzyć w nim ścieżkę zdrowia. To część projektu „Silherovice i Krzyżanowice miejsce odpoczynku i aktywności”. Po stronie czeskiej gruntownej renowacji zostanie poddany pałacowy ogród i oranżeria.

Kolejnym projektem przeznaczonym do realizacji jest „Silherovice i Krzyżanowice miejsce odpoczynku i aktywności”. W jego ramach Partnerzy: Gmina Krzyżanowice i czeska Gmina Silherovice utworzą infrastrukturę informacyjną, socjalną i techniczną. Po polskiej stronie rewitalizacji poddane zostaną ruiny Zamku w Tworkowie. W istniejącą wieżę zamku wbudowana zostanie platforma widokowa, a w budynku starej wozowni powstanie centrum obsługi turystów oraz sala konferencyjna. Rewitalizacja obejmować będzie również wzmocnienie oraz zabezpieczenie części ruin, które przetrwały do naszych czasów, zwłaszcza w zakresie ich wzmocnienia oraz zabezpieczenia zarówno przed dalszym niszczeniem, jak i w celu bezpiecznego udostępnienia ich zwiedzającym.

W Silherovicach natomiast, zrewitalizowany zostanie budynek dawnej oranżerii. W zabytkowym budynku wykonanym z żelaznego stelażu utworzony zostanie punkt gastronomiczny, który odpowie na potrzeby turystów zwiedzających Silherovicki pałac i jego ogród.

Również najbliższe otoczenie przebudowywanych obiektów ulegnie zmianie: ogród przy Zamku w Tworkowie poddany zostanie rewitalizacji polegającej na rozplanowaniu nasadzeń roślinności, głównie drzew oraz gatunków kwitnących, wykonaniu drenażu podmokłej części parku oraz wykonanie przebudowy i przeprojektowania cieków wodnych, tak by zasilały one odtworzony staw. Dodatkowo w parku pojawią się nowe ławki – ogród zrewitalizowany zostanie w taki sposób, aby utworzyć w nim ścieżkę zdrowia, wedle założeń Sebastiana Kneippa. Podobnie, ogród przy pałacu w Silherovicach poddany zostanie gruntownej rewitalizacji – odtworzona zostanie reprezentatywna fontanna z posągiem Neptuna, znajdująca się przy pałacowych schodach. Poza wymianą wanny i odbudową systemu wodnego, odrestaurowana zostanie również figura Neptuna oraz rzeźby znajdujące się na terenie parku. Projekt przewiduje także prace związane z przywróceniem do dawnej świetności bram, prowadzących do ogrodu.

Dzięki realizacji projektu powstanie dwuczęściowa ścieżka edukacyjna opowiadająca historię oraz ciekawostki dotyczące obu pałaców oraz rodzin Lichnowskich i Eichendorffów, rodów związanych nieodzownie z oboma obiektami. Całość prac wyceniono na 2.314.231,37 euro przy czym prace w Tworkowie kosztować będą 841.343.05 euro, z czego 715.141.59 euro pokryją środki unijne. Odrestaurowanie ogrodu pałacowego w Silherovicach kosztować będzie 1.472.888,32 euro, z których Unia pokryje 85% tj. 1.251.955,07 euro.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2021