Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rusza infolinia dla osób w kwarantannie

Facebook Twitter

To tu można zadać pytanie o termin wykonania wymazu. Ślaski Urząd Wojewódzki uruchomił infolinię, dla osób przebywających na kwarantannie, które oczekują na pobranie wymazu do testu na obecność koronawirusa.

Fot. gov.pl

To numer 32 606 32 00, na który dzwonić można codziennie od 8.00 do 20.00. Jednocześnie służby wojewody apelują, aby nie blokować numeru 112.

To nie jest infolinia a telefon alarmowy, zgłoszenia, które trafiają do operatorów zatrudnionych w Centrach Powiadamiania Ratunkowego powinny mieć charakter zgłoszenia alarmowego.

– słyszymy od służb wojewody.

Obecnie Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach nie może dokonać precyzyjnej i jednoznacznej weryfikacji zmierzającej do ustalenia czasu przeprowadzenia badań diagnostycznych w kierunku zakażenia koronawirusem.

Trzeba tutaj podkreślić, iż wpływ na przeprowadzenie badań (pobranie wymazu gardłowego) u pojedynczego pacjenta ma wiele czynników.

Tzw. „zespoły wymazowe” każdego dnia pokonują łącznie setki kilometrów, przemieszczają się z punktu „A” do punktu „B” itd. oddalonych od siebie o kilkanaście, a nierzadko nawet kilkadziesiąt kilometrów. To powoduje, że nie jesteśmy w stanie dokładnie określić czasu przejazdu do docelowego miejsca (prędkość jazdy, pogoda oraz ruch panujący na drodze)

– wyjaśnia dyrektor Centrum Powiadamiania Ratunkowego Tomasz Michalczyk. Po każdym badaniu pielęgniarka, która je wykonywała, musi w ostrożny i bezpieczny dla niej sposób zdjąć z siebie kilka warstw odzieży ochronnej i środków ochrony osobistej (maseczki, gogle i przyłbice) – środki te muszą one zostać poddane utylizacji lub dezynfekcji. Ze względu na bezpieczeństwo jest to ważna i czasochłonna czynność. Ponadto koniecznym jest poddanie się przez pozostałych członków zespołu odpowiedniej dezynfekcji. Cały proces poboru wymazu od pacjenta jest zatem wieloelementowy. Zachowanie odpowiednich procedur bezpieczeństwa jest nieodzowne i konieczne.

Niezbędne jest również tzw. „wentylowanie organizmu” zespołów wykonujących to zadanie, gdyż wykonując je w hermetycznych kombinezonach, narażają organizm na przegrzanie. Istotne jest też więc zaplanowanie odpowiednich przerw pozwalających na regenerację organizmu. Wszystkie te działania są czasochłonne, stąd też niemożliwym jest, aby oszacować dokładny czas badania

– tłumaczy dyrektor Michalczyk.

Aby dokonać ustaleń w indywidualnej sprawie, osoba zgłaszająca się na infolinię powinna dysponować poniżej wyszczególnionymi informacjami i ewentualnie, na własną odpowiedzialność, przekazać je do urzędu w celu weryfikacji informacji. A chodzi o następujące dane:

  • imię i nazwisko;
  • miejsce przebywania (nie zawsze jest ono zgodne z miejscem zameldowania);
  • numer telefonu;
  • informację od Powiatowego Inspektora Sanitarnego na temat daty kiedy przekazał Pana/Pani dane do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach;
  • informację od Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach w jakiej dacie przekazała zbiorczą listę do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach – taką
  • informację również powinno się otrzymać od Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Dopiero na podstawie tak precyzyjnie przedstawionych informacji możemy oszacować orientacyjnie czas pobrania wymazu.

Każdy obywatel jest dla nas tak samo ważny i istotny. Staramy się, aby wykonać opisaną powyżej procedurę, ale musimy również dbać o osoby wykonujące wymazy, które pracują zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie dokonujemy żadnej selekcji, lecz wykonujemy badania sukcesywnie, według kolejności przekazywanych nam przez powiatowe sanepidy list osób do pobrania próbek. Na pewno do Państwa dotrzemy, prosimy jednak o wyrozumiałość i cierpliwość

– prosi Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj