Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rusza nauka zdalna. ZUS przypomina o zasiłkach dla rodziców najmłodszych uczniów

Facebook Twitter

Od poniedziałku (20.12.) nauka zdalna dla wszystkich uczniów. Tak jak w poprzednich okresach rodzicom młodszych dzieci przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy na ten czas. Przypomina o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

fot.pixabay.com

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać na opiekę nad dzieckiem poniżej 8 lat oraz nad starszym dzieckiem, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Skorzystać z niego może rodzic, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu.  Świadczenie nie przysługuje, jeśli dziecko ma zapewnioną opiekę, np. przez drugiego z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny. Nauka zdalna według planów rządu ma potrwać do 9 stycznia 2022 roku.

Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica, wzór oświadczenia można pobrać ze strony internetowej ZUS.

Takie oświadczenie składamy u swojego pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic – przedsiębiorca składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

– informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach. Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień opieki, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 maja 2022