Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rusza rewitalizacja Parku Furgoła w Czerwionce- Leszczynach: „Nie będzie betonozy”

Facebook Twitter

Park imienia Furgoła w Czerwionce zmieni się nie do poznania. Szykuje się rewitalizacja tego miejsca, która ma przywrócić parkowi dawną świetności i nadać mu nowego, niepowtarzalnego charakteru. Władzie Czerwionki-Leszczyn podpisały właśnie umowę z wykonawcą tego zadania.

Dzięki inwestycji park ma zmienić się w zieloną, atrakcyjną strefę w mieście

– mówi pełnomocnik burmistrza Czerwionki-Leszczyn Grzegorz Wolnik.

Grzegorz Wolnik: Będzie to miejsce, w którym będzie można usiąść przy tężni, będzie ona budowana od podstaw. Dzieci będą się mogły czegoś nauczyć, bo będzie ścieżka edukacyjna, w ziemie będzie można pojeździć na sankach, bo będzie mała górka… Będzie również mały tor wrotkarski, więc ruch w takim fajnym, zacienionym miejscu, to jest to na co czekają młodzi ludzie. Oczywiście dodatkowo plac zabaw. Chcemy, by ten park tętnił życiem.

Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powstanie także zaplecze socjalne z toaletami. Cały park zostanie objęty też monitoringiem. Grzegorz Wolnik podkreśla, że pozostanie tam dużo zieleni.

Grzegorz Wolnik: Chcemy ten park rewitalizować i tu chcę podkreślić z całą mocą: Nie betonując go. Widzę, że takie pytania ze strony mieszkańców się pojawiają, czy nie pójdziemy w stronę betonozy. Nie, nie pójdziemy. Będziemy starali się oszczędzać drzewa, usuniemy samosiejki, które teraz zaburzają wzrost roślinności.

W ramach prac zaplanowano także odtworzenie części pamiątkowej z tablicą patrona parku – Piotra Furgoła.

Nie zabraknie ścieżek spacerowych, ławeczek i oświetlenia, a odpowiednia infrastruktura ma zapewnić komfort wypoczynku i spędzania czasu na łonie przyrody. Dlatego park zmieni swój charakter na rekreacyjno-wypoczynkowy, nie będzie już tam miejsca na duże koncerty.

Grzegorz Wolnik: Nie będzie tam takiej przestrzeni jak wcześniej, w której mógł się odbywać Around The Rock, bo będzie tam więcej zieleni, piękne trawniki, labirynty z żywopłotów. To będzie miejsce raczej takiego spokojnego wypoczynku, na posiedzenie czy zabawy z dziećmi. Coś na co mieszkańcy czekają.

Miejsce został już przekazane wykonawcy robót, te ruszą w najbliższych dniach. Rewitalizacja parku imienia Furgoła ma zakończyć się z końcem tego roku. Koszt prac to blisko 9 milionów złotych. Połowa pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, druga połowa to środki własne Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 lipca 2024