Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rusza rewitalizacja ulicy Głębokiej w Cieszynie

Facebook Twitter

Ten remont ma sprawić, że Cieszyn co roku będzie odwiedzać ponad 30 tysięcy turystów więcej niż dotychczas. Od wtorku (01.09.) ruszają prace na ulicy Głębokiej. Rewitalizacja najważniejszego traktu w centrum miasta planowana była od kilku lat. Będzie przebiegała etapami.

Remont ruszy od ulicy Zamkowej do skrzyżowania z ulicą Menniczą:

Ambitnie założyliśmy, że skończymy wszystkie prace do końca maja przyszłego roku tak, żeby faktycznie na przyszły sezon letni już można było- na tej jednej z ważniejszych ulic w śródmieściu – korzystać i też mamy nadzieję, że to będzie takie nowe otwarcie dla tego miejsca. Jest to też remont, który jest elementem większego projektu, bo „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju”. Docelowo do połowy 2023 roku będziemy również rewitalizować rynek, a także budować nowe centrum transgraniczne: Centrum Informacji Turystycznej w miejscu dawnej straży granicznej i będziemy przebudowywać ulicę Zamkową.

-mówi Katarzyna Koczwara, rzeczniczka cieszyńskiego magistratu.

Fot. Urząd Miasta w Cieszynie

Najpierw będą prowadzone prace związane z budową kanalizacji deszczowej, potem wymieniona zostanie nawierzchnia na całej długości ulicy Głębokiej:

Bierzemy pod uwagę to, że jesteśmy jednak w tej najbardziej zabytkowej części Cieszyna. Jesteśmy też oczywiście po wszystkich konsultacjach z konserwatorem, także będziemy wykorzystywać już pozyskaną kostkę z innych miejsc, natomiast będzie taki odcinek, gdzie faktycznie będzie trzeba sięgnąć po nowy surowiec. W miarę możliwości zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne. To już z myślą o zarówno rodzinach z dziećmi, jak i osobach niepełnosprawnych czy z różnymi dysfunkcjami. Nie wszędzie nam się uda zlikwidować schody, natomiast poszerzony zostanie chodnik tak, że można będzie te schody obejść, niekoniecznie na nie wchodząc. Myślę, że przemieszczanie się po ulicy Głębokiej będzie przyjemniejsze.

Fot. Urząd Miasta w Cieszynie

W Cieszynie wiedzą, że ulica Głęboka wymaga już gruntownej przebudowy:

Tam była potężna inwestycja związana z kanalizacją, ostatnio z uciepłowieniem. Z jednej strony to jest tak, że mamy świadomość, że już kolejny raz są tam utrudnienia i niedogodności związane z remontem, natomiast mamy nadzieję, że to jest takie „postawienie kropki nad i” . Takie doprowadzenie tej ulicy wizualnie już na powierzchni do takich standardów XXI wieku, ale jednocześnie oddający charakter zabytkowy i utrzymując to, co myślę, interesuje i sprowadza turystów do Cieszyna. Jeżeli tak naprawdę od przyszłego sezonu wakacyjnego wszyscy się będziemy cieszyć i z ciekawością sprawdzać jak ta inwestycja się zakończyła.

W budżecie miasta zabezpieczono prawie 5 milionów złotych. Koszt całego projektu „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju” po stronie polskiej to 24 miliony złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj