Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rusza szósta edycja „Żorskiego aMOKu Bluesowego”. Kto wystąpi w tym roku?

Facebook Twitter

Przed nami szósta edycja "Żorskiego aMOKu Bluesowego, cyklicznej, jednodniowej, corocznej imprezy bluesowej o charakterze festiwalu organizowanej na sali plenerowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach, której pomysłodawcami są dwaj żorscy pasjonaci bluesa: Bogdan Rumiak oraz Marek Klimurczyk.

Fot.pixabay.com

Od pierwszej edycji, w marcu 2016 roku, festiwal odbywa się według podobnego schematu: o 16.00 rusza giełda płyt winylowych, CD oraz gadżetów muzycznych. Giełda czynna jest do końca części koncertowej, czyli praktycznie do momentu opuszczenia przez widzów sali. Punktualnie o 17.00 nastąpi uroczyste otwarcie festiwalu i wspólne bicie rekordu Żor w jednoczesnym wykonaniu wybranego utworu bluesowego- „Blues mieszka w Polsce” z repertuaru zespołu „Nocna Zmiana Bluesa”, który będzie gwiazdą tegorocznej edycji. Bicie rekordu nadzoruje specjalna komisja powołana przez organizatorów. O godzinie 17.30 rozpoczyna się część koncertowa imprezy – w trakcie tej edycji usłyszymy po kolei trzech wykonawców.

Realizatorem jest wspomniany MOK oraz Urząd Miasta Żory i Żorskie Towarzystwo Kulturalne „Kontrapunkt”.

Factory of Blues

Zespół Factory of Blues powstał w 2011 r. Obecnie działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jasienicy. Jak sama nazwa wskazuje brzmienie zespołu wywodzi się z amerykańskiej tradycji muzyki bluesowej granej kiedyś przez prostych wieśniaków i niewolników na południu Stanów Zjednoczonych i przeniesionej później do większych miast. Podstawowymi instrumentami pozostają tak jak kiedyś gitara, pianino i harmonijka ustna.

Skład zespołu:

  • Darek Dzida – wokal, gitara
  • Piotr Barteczko – instrumenty klawiszowe, gitary
  • Krzysztof Konopka – harmonijka
  • Mateusz Barteczko – gitara basowa
  • Leszek Szewczuga – perkusja

Zagramy utwory artystów, którzy odeszli grać w niebiańskiej orkiestrze, w tym: Tadeusza Nalepy, Ryśka Riedla, Czesława Niemena, Raya Charles’a, Muddy Watersa, Elvisa Presleya, Leadbelly’ego i innych. Zagramy również kilka utworów własnych. Będzie nastrojowo i poetycko. Blues to nie tylko smutek, to refleksja, zaduma, a czasem i nadzieja na lepszą przyszłość.

 

BR BAND & Friends

BR BAND, Zainicjowany latem 2015 roku projekt muzyczny Bogdana Rumiaka, założyciela śląskiej grupy Mr.Blues, pasjonata bluesa, organizatora koncertów i imprez bluesowych, min. Rybnik Blues Festival. Aktualnie Żorskiego Amoku Bluesowego, którego jest pomysłodawcą i filarem. Klasyczne trio blues rockowe, które łączy bluesa, funky irock’n’rolla. Nowoczesny blues, w mediach określony jako blues progresywny, własne kompozycje, polskie teksty i świetny kontakt z publicznością – tworzą niepowtarzalny styl zespołu. Nieliczne covery grane przez zespół wyróżnia niebanalna aranżacja i liczne cytaty z innych, nieoczywistych standardów bluesowych i… rockowych. Grupa promuje swoją płytę pt: „probuję żyć…” wydaną wiosną 2020 roku. Zagrali wiele koncertów w całej Polsce i nie tylko.

Aktualny skład:

  • Bogdan Rumiak – gitara, wokal;
  • Jerzy Szyja – gitara basowa;
  • Adam Barański – perkusja.

Co do zapowiedzianej rozbudowy składu (wspomniane „…& Friends”, to musi pozostać to niespodzianką aż do samego koncertu – jest to projekt zorganizowany specjalnie na tegoroczną edycję aMOKu!

Sławek Wierzcholski & Nocna Zmiana Bluesa

Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa – Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa, to zdecydowanie najstarsi, nieprzerwanie działający wykonawcy z kręgu bluesa w naszym kraju. Od 40 lat, bez najmniejszej przerwy, podróżują i koncertują dzieląc się swoją muzyczną pasją. Zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie czterech dekad działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl, będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek jest autorem całego repertuaru grupy i wielu prawdziwych przebojów, jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy „Chory na bluesa”.

Festiwal zakończy Jam Session. Koncerty typu jam session należą do jednej z najwartościowszych form integracji muzycznej, są wyjątkowo cenione i szanowane w środowisku. W najbliższej okolicy Żor największe tego typu spotkania odbywają się regularnie w każdy czwartek o 20.00 w piwnicy jednej z przyrynkowych kamienic w Rybniku i zazwyczaj trwają do rana. To właśnie tam, podczas takiej imprezy spotkali się po latach, wspomniany juz wcześniej Bogdan Rumiak i Marek Klimurczyk, pasjonat jazzu i wszelkiej niebanalnej muzyki granej na żywo, członek Stowarzyszenia Muzycznego „Śląski Jazz Club w Gliwicach”, pełniący swego czasu przez jedną z kadencji funkcję sekretarza w Zarządzie Stowarzyszenia. Obaj panowie poznali się przed laty właśnie w SJC w Gliwicach, gdzie oprócz jazzu blues jest tam grany regularnie do dziś. Podczas nocnych, muzycznych spotkań w pubie powstał pomysł festiwalu w Żorach, obu przyjaciół łączy bowiem oprócz pasji muzycznych to, że choć z Żor nie pochodzą, to osiedli w tym mieście na stałe. Pomysł pomógł im zrealizować dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach Stanisław Ratajczyk, do którego udali się pewnego popołudnia na rozmowę. Dyrektor Ratajczyk podjął ryzyko organizacji imprezy i użyczył ku temu wszelkich środków, którymi dysponował. W ten sposób 1. Żorski aMOK Bluesowy stał się faktem.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024