Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rusza wyprawa jastrzębskich himalaistów

Facebook Twitter

'Jak zobaczyłem jej zdjęcie, postanowiłem, że muszę ją zobaczyć i zdobyć'. Tak jeden z jastrzębskich alpinistów mówi o górze Nun w Indiach. Licząca 7135 metrów góra uznawana jest za jedną z najtrudniejszych do zdobycia. Do tej pory udało się to tylko jednemu Polakowi, teraz chce to zrobić Jastrzębski Klub Wysokogórski.

Członkowie klubu z Jastrzębia wraz z kolegami z Łazisk wyruszają w piątek (5.07.) w Himalaje. Posłuchaj co mówią Arkadiuszowi Żabce:

Liderem grupy jest jastrzębianin Marian Hudek, który jako dziewiąty Polak w historii zdobył Koronę Ziemi, a na najwyższym szczycie Mount Everest stanął w maju 2007 roku:

Jadę z chłopakami na tę wyprawę, mimo mojego wieku wskazującego na górską emeryturę. Ale myślę, że oprócz ambitnego szczytu, jest jeszcze  świetna zabawa i na to też liczę. Nigdy dotychczas, jadąc z chłopakami na wyprawy, nie byłem rozczarowany, ta drugą częścią, tym co było przed i po, więc mam nadzieję, że będziemy się świetnie bawić.

Radio 90: To trudna góra…

Bardzo, powinienem dodać: bardzo trudna góra. Na pewno nie poddamy się bez walki, ale też patrząc realnie nie oznacza to, że wszyscy wejdziemy na szczyt.

Przed wyjazdem w góry najtrudniejsze bywają rozmowy z rodziną, które muszą zaakceptować pasje swoich bliskich:

Radio 90: Rodziny jak reagują?

Delikatnie rzecz ujmując z umiarkowanym optymizmem.

Po górach chodzę długo więc najbliżsi wiedzą p tym i muszą się przyzwyczaić, jeśli kogoś coś pasjonuje, to trudno to mu odebrać. Nie chciałbym komuś odbierać pasji. Zaakceptować trzeba.

Każdy jakoś urabia ten temat, bo wiadomo najbliżsi zawsze się będą martwili, to jest temat nie do przeskoczenia. Trzeba zawsze jakoś wytłumaczyć…

…Żeby rodziny zrozumiały, że to jednak też jest coś bardzo ważnego. I to jest taka praca, która nigdy się nie kończy. Zaczynamy przed każdą wyprawą i pewnie tak będzie do końca.

Miasto Jastrzębie- Zdrój wsparło wyprawę kwotą 10 tysięcy złotych. Szacowany koszt jednego uczestnika to około 15 tysięcy złotych. Wyprawa rusza, atak szczytowy zaplanowany jest na 20/21 lipca.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022