Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ruszają badania archeologiczne na Galgenbergu

Facebook Twitter

Zapowiadane na początku tego roku, dziś (9.08.) ruszają badania archeologiczne na Galgenbergu. To jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Wodzisławiu. Góra Wisielcza przy ulicy Górnej była miejscem, gdzie od średniowiecza do połowy XVIII wieku wykonywano egzekucje na skazanych.

Fot. facebook.com/MuzeumWodzislawSlaski

Ostatni wyrok wykonano w tym miejscu 20 lutego 1748 roku na mieszkańcu Wodzisławia, który miał zabić Helenę Antończyk, a jej dom podpalić. Złoczyńcę skazano na łamanie kołem, a następnie ścięto. Takie wyroki były wymierzane od średniowiecza. Skazańców jako osoby wykluczone nie wolno było przenosić z miejsc egzekucji i chować na cmentarzach. Oznacza to, że część z nich może tam spoczywać.

Fot. facebook.com/MuzeumWodzislawSlaski

Obecnie na wzgórzu Galgenberg znajdują się głazy narzutowe, które pierwotnie prawdopodobnie znajdowały się w pobliżu krzyża znajdującego się przy skrzyżowaniu ul. Kopernika i Syrokomli. Na wzgórze miały zostać przeniesione przez Niemców w czasie II wojny światowej. Po reformie sądownictwa wyroki śmierci przestały być tu wykonywane, a wzgórze Galgenberg zajmujące powierzchnię około 60 arów zostało kupione przez miasto i wydzierżawiło go słudze policyjnemu. Natomiast w czasie II wojny światowej Niemcy planowali zrobić w tym miejscu aleję zasłużonych.

Fot. facebook.com/MuzeumWodzislawSlaski

Dodajmy, że to nie pierwsza wizyta archeologów w tym miejscu. Pierwsze wzmianki o odkryciu zabytków na Galgenbergu pochodzą z 1919 roku. Wówczas miejscowy nauczyciel Rotter przekazał do Muzeum w Bytomiu monety rzymskie cesarza Wespezjana, które później miały okazać się falsyfikatami. Odkryto je właśnie przy „Wzgórzu Szubienic”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024