Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ruszyła akcja szczepień w Czerwionce- Leszczynach. Równolegle może być obsługiwanych nawet 10 osób [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Punkt szczepień powszechnych, pierwszy w powiecie rybnickim rozpoczął działalność. Mieści się w Centrum Kulturalno – Edukacyjnym w Czerwionce - Leszczynach. W trybie pilnym samorząd zdecydował się na utworzenie takiego punktu na terenie miasta.

Jak mówił dzisiaj (28.04.) podczas konferencji otwierającej burmistrz Czerwionki:

Wiesław Janiszewski: Na razie na terenie gminy zaszczepionych jest jedynie 10% mieszkańców miasta. Otwarty punkt ma znacznie przyspieszyć całą akcję, będzie służył całemu regionowi.

Wiemy, że nasi mieszkańcy jeżdżą szczepić się poza tereny naszego powiatu ale także i województwa. Wyjazdy są kilkaset kilometrowe, nawet do Wałbrzycha. Myślę, że otwarcie punktu w Czerwionce w największej gminie powiatu jest jak najradziej trafne jeżeli chodzi o szczepienia.

Apeluję do służb wojewody, aby wziąć pod uwagę również uruchamianie kolejnych mobilnych punktów. W naszym regionie jest tylko jeden, bardzo potrzebne są kolejne

– zaznacza wicestarosta powiatu rybnickiego:

Marek Profaska: Na cały Subregion Zachodni na 600 tysięcy mieszkańców mamy tylko 1 w Wodzisławiu, a z moich doświadczeń wiem, że wiele osób w domach czeka na zaszczepienie. Korzystając jeszcze z tej okazji, chciałbym zaapelować do mieszkańców żeby korzystali z tego punktu, na pewno tutaj nie będzie tłoku, warunki są dobre. Wiadomo, że szczepienie to jest tylko kilka minut, pozostaje mieć nadzieję, że w dużych ilościach będą tutaj szczepionki docierały, bo to jest tylko ograniczenie, które może spowodować jakiś zastój.

W województwie śląskim blisko 100 samorządów zgłosiło chęć na otwarcie takich punktów

– dodaje zastępca dyrektora biura wojewody śląskiego:

Alina Kucharzewska: Ostatecznie wspólnie z NFZ zostały wyłonione 72 punkty na terenie województwa śląskiego, w tym tygodniu 13 zostaje uruchomionych, w zeszłym tygodniu w Bielsku- Białej pierwszy punkt został uruchomiony. Starają się, z tego co wiem, samorządowcy zapewnić tą kadrę chociażby przez ogłoszenia do mediów ale wiemy, że udaje się im zapewnić tą kadrę. Pamiętajmy, że w szpitalach sytuacja jest coraz lepsza, obłożenie łóżek covidowych jest coraz mniejsze, a więc ta kadra może być bardziej mobilna i może się dostosować do pomocy w punktach szczepień powszechnych.

Tuż po rozpoczęciu szczepień przed budynkiem Centrum Edukacyjno-Kulturalnego już pojawiło się kilkanaście osób. To często osoby, które przyjeżdżają z dalszych stron powiatu, niemniej wszyscy mają wyznaczoną konkretną godzinę przyjęcia

– podkreśla koordynator punktu szczepień.

Każdy na wejściu otrzymuje do wypełnienia ankietę, później krótki wywiad lekarski i samo szczepienie.

Robert Salamon: Na sali szczepień siada na stanowisku ”kwalifikacje”, jest mierzona temperatura, po pozytywnej kwalifikacji i zarejestrowaniu szczepienia pacjent przechodzi do punktu szczepień, po szczepieniu czeka na stanowisku obserwacyjnym, nad stanowiskiem czuwa cały czas ratownik medyczny, po 15 minutach jeżeli nic się nie dzieje można udać się do domu. Jeżeli pacjenci przychodzą na swoją godzinę i nie ma problemów medycznych i zdrowotnych, to po 20-30 minutach jest się już w domu.

W punkcie w Czerwionce równolegle może być obsługiwanych nawet 10 osób. Na początek punkt otrzymał z Agencji Rezerw 1710 szczepionek.

Radio 90: Jest pan pierwszą osobą, która się zaszczepiła w tym punkcie w Czerwionce-Leszczynach.

Leszek Kluczniok: Ciesze się niezmiernie

Radio 90: Co by pan powiedział osobom, które nie są zdecydowane?

Leszek Kluczniok: Radzę wszystkim się zaszczepić, uważam że szczepionka to jest dobra rzecz, nic nie boli, ukłucia nie było czuć, jest wszystko ok.

Radio 90: Ten proces rejestracji jak przebiegał?

Leszek Kluczniok: Bardzo sprawnie i bezproblemowo przez infolinię.

Radio 90: Jak długo pan czekał na szczepionkę?

Leszek Kluczniok:  Około 7 dni, bardzo szybko.

– mówił naszemu reporterowi mieszkaniec z Książenic, który jako pierwsza osoba przyjął dawkę szczepienia w punkcie w Czerwionce-Lesczynach.

Zobaczcie jak wygląda miejsce szczepień:

Galeria zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2021