Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ruszyła kameralna scena w Świerklańcu. Przed nami wyjątkowy koncert i kolejne wydarzenia

Facebook Twitter

Był już kabaretowy stand-up, był już pierwszy koncert a przed nami kolejne wydarzenia. Świerklaniec i jego kameralna scena kusi wydarzeniami kulturalnymi. To nowe miejsce na kulturalnej mapie Rybnika.

Z Pawłem Nowakiem, właścicielem restauracji „InoWino”, która mieści się w budynku Świerklańca, rozmawiał Jan Bacza.

Radio 90: Kiedy 18 marca ubiegłego roku zawaliła się frontowa ściana budynku i część stropów, wielu mieszkańców Rybnika chyba się zasmuciło, widząc, że w gruzach legła część historii tego miasta.

Paweł Nowak: Proszę mi wierzyć, że też się zasmuciłem, ale trwał ten smutek może dwa, trzy tygodnie. Właściciel nakreślił mi plany, że da się to odbudować. Wiedzieliśmy, że pójdziemy w tę stronę. Powstała restauracja i piękna sala koncertowa z niewielką sceną. Zniszczenia były potężne, ale udało się to ogarnąć i to dla mnie nawet z lepszym skutkiem, bo wszystkie tutaj są nowe, więc jesteśmy bezpieczni.

Paweł Nowak

Radio 90: Część restauracyjna działa, ale nie możemy zapominać, że Świerklaniec dysponuje także pięknie odremontowaną salą. Wysoka jest na 8 metrów, jest scena. Pierwsze występy i koncerty już za nami. Ostatnio inauguracja, chrzest bojowy, chyba wszystko się udało.

Paweł Nowak: Moim zdaniem tak, zresztą od samego początku zakładaliśmy, że będziemy także organizować wydarzenia związane z kulturą, coś wyjątkowego. Chcieliśmy po prostu tę scenę reaktywować. Chcemy, żeby pojawiały się tutaj wielkie nazwiska. Mamy kameralną salę na 160 osób. Maksymalnie 160- to nie jest dużo, ale to jest właśnie jej zaletą. Wydaje mi się, że w komfortowych warunkach można tutaj posłuchać dobrej muzyki a przy okazji napić się kawy, wina czy drinka. Nie wszędzie takie rzeczy się zdarzają i to myślę, jest nasz największy plus.

Radio 90: To nie jest zwyczajna sala koncertowa z krzesełkami w rzędach. Wygodne fotele, stoliki to jest właśnie zaleta tego miejsca.

Paweł Nowak: Naszym zdaniem tak, ale przede wszystkim potwierdzają to osoby, które gościliśmy już na stand-upie czy na ostatnim koncercie Kuby Blokesza. O to właśnie nam chodziło, żeby odbiorcy się tutaj dobrze czuli. Właśnie kameralność tego miejsca jest wyjątkowa. Na koncertach tego typu zazwyczaj jest 500- 600 osób, nie ma kontaktu z artystą. Niestety minusem jest to, że taki koncert nie może wówczas kosztować tyle ile w Teatrze Ziemi Rybnickiej czy w innych wielkich miejscach. Bilety muszą być droższe, ale coś za coś. My oferujemy klimat.

Kuba Blokesz

Radio90: Wspomniał pan o koncercie i stand-upie. Jakie są następne plany?

Paweł Nowak: Już w najbliższą niedzielę 9 października gościmy Anię Karwan ze swoim zespołem. Zaraz trzy dni później, 12 października usłyszymy artystę związanego z Ogólnopolskim Festiwalem Piosenki Artystycznej – Jana Konraka. W połowie listopada zapraszam na występ Iwony Loranc, która również jest związana z OFP-ą. 2 grudnia to występ zespołu Avocado z Piotrem Hartmanem – beatboxerem. W połowie grudnia w „Świerklańcu” zagości jazz. Wystąpi Danuta Błażejczyk z zespołem.

Radio90: Czyli można powiedzieć, że co dwa tygodnie coś na scenie będzie się działo.

Paweł Nowak: Taki mam plan, żeby przynajmniej raz w miesiącu było jakieś wydarzenie muzyczne a dodatkowo stand-up Marcina Zbigniewa Wojciecha. Jesteśmy otwarci na wszystko, na wernisaże czy inne formy. Jako ciekawostkę dodam, że właśnie jestem po rozmowach na temat walk bokserskich. To mnie zaintrygowało, bo kiedyś też tutaj się wiele działo. Trzeba wracać do korzeni. Jest sala, trzeba ją wykorzystać. Szczególnie w tygodniu, bo w weekendy mamy tutaj dużo zorganizowanych imprez rodzinnych, a w tygodniu jest trochę ciszej. Ale po co ma być cicho, jak może się coś dziać.

Radio 90: Czy to miejsce jest również otwarte dla lokalnych twórców, artystów, którzy chcieliby się zaprezentować?

Paweł Nowak: My jesteśmy otwarci. Zapraszamy.

Radio90: Gdzie można kupić bilety na wydarzenia? Platformy sprzedażowe, czy w restauracji?

Paweł Nowak: Zawsze bilety można kupić na stronie www.biletyna.pl, ale oczywiście w restauracji też są dostępne.

Zobaczcie zdjęcia z pierwszego koncertu:

Najbliższe koncerty:

  • 9 października – Anna Karwan z zespołem
  • 12 października – Jan Kondrak
  • 16 listopada – Iwona Loranc
  • 2 grudnia – Zespół Avocado
  • 14 grudnia – Danuta Błażejczyk z zespołem

 

Szanowni!

12 października czeka nas cudowne wydarzenie, spotkanie z wyjątkowym artystą -Janem Kondrakiem. Kto będzie z nami?
Kto jeszcze nie ma biletu?
https://biletyna.pl/koncert/JAN-KONDRAK/Cohen-Stachura-Kondrak/Rybnik

#inowino #inowinorybnik #inowinoswierklaniec #koncert #muzykanażywo #inoscena #OFPA #lubelskafederacjabardów

Opublikowany przez InoWino Świerklaniec Środa, 5 października 2022

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2024