Ruszyła przebudowa Łaźni Moszczenica. Ten projekt ma zmienić charakter Jastrzębia
Rozpoczęła się przebudowa Łaźni Moszczenica w Jastrzębiu. W tym miejscu ma powstać nowa placówka kultury: Instytut Dziedzictwa i Dialogu. Będzie tu prezentowana cała historia Jastrzębia: począwszy od powstania miasta, kopalń, poprzez walkę o wolność w latach 80.
To stąd będzie prowadziła ścieżka wolności przez Osiedle Gwarków, Kościół na Górce – Parafię Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła do Pomnika Porozumienia Jastrzębskiego.
Anna Hetman: Żyjemy w dobie transformacji. Ten budynek, który już widzimy częściowo zburzony, poddawany jest kompleksowej metamorfozie. To jest symbol przemiany Jastrzębia-Zdroju. Chcemy na bazie historii naszego miasta, uzdrowiskowej i czasów współczesnych, PRL-owskich, czasów wolności i walki o wolność pokazać, jak można przekształcić miasto przemysłowe w miasto turystyczne, ale nie tylko. Cały projekt realizowany jest we współpracy z naszymi partnerami po czeskiej granicy, po dwóch stronach będą różne miejsca w różny sposób przekształcone, a jednocześnie mobilny edu bus będzie podczas wymiany mieszkańców opowiadał o historii tych dwóch miejsc. Będzie to również miejsce bardzo edukacyjne, jak również stawiające na centrum Porozumienia Jastrzębskiego, czyli chcemy podkreślić dużą rolę Jastrzębia-Zdroju w walce o wolność.
-mówiła Anna Hetman, prezydent Jastrzębia, która spotkała się z dziennikarzami na placu budowy nowego instytutu.
Obecnie wyburzana jest tzw. nowa łaźnia, czyli ten element, który został dobudowany w latach 80.:
Jarosław Piechaczek: Odkrywamy w ten sposób tę pierwotną łaźnię z jej wszystkimi elementami architektury, które są dla nas bardzo ciekawe i interesujące. Po zakończeniu rozburzania tej części materiał z odzysku będzie wykorzystany na utwardzenie terenu pod parking, pod plac. Następnie ekipa budowlana wchodzi do wnętrza i będziemy przygotowywać pomieszczenia pod przyszłe ekspozycje. Z całej kubatury 10 tys. metrów kwadratowych w tej chwili realizujemy około 40% tej powierzchni, będzie przywrócone i uzyska zupełnie nową funkcję. Pod koniec tych prac budowlanych będzie przygotowana jeszcze ekspozycja. Wykorzystanie tego, co uda nam się pozyskać ze spółki węglowej, także eksponaty, które posiadamy we własnych zasobach i być może jakieś nowe multimedialne wystawy, ale także takie prawdziwe eksponaty, które będą tutaj do zwiedzania do oglądania.
-wyjaśnia Jarosław Piechaczek, zastępca naczelnika Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji w jastrzębskim magistracie.
Na te prace miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości prawie 2 milionów euro. Cały projekt warty jest około 13 milionów złotych. Ta część, gdzie obecnie toczą się prace budowlane, ma być gotowa w maju przyszłego roku.
Anna Hetman: Ten produkt nie jest wyłącznie produktem kulturowym i takim społecznym, ale również wpływającym bardzo na rozwój gospodarczy, dlatego że w ślad za tym idą inne inwestycje i propozycje, czyli cała rewitalizacja dzielnicy Zdrój, tworzenie tych dwóch szlaków: ścieżki uzdrowiskowej i szlaku wolności, wzdłuż których będą powstawały, pączkowały małe i średnie przedsiębiorstwa. To jest tzw. przemysł czasu wolnego, jako jeden element naszej transformacji gospodarczej i energetycznej. Natomiast drugi element to branża logistyczna i przemysł wysokich technologii, czyli szeroko rozumiane IT. Nad tym również pracujemy, przygotowujemy koncepcję zagospodarowania m. in. terenu po kopalni Jastrzębie.
-dodaje prezydent, Anna Hetman.
Instytut Dziedzictwa i Dialogu ma działać w ścisłej współpracy z Galerią Historii Miasta, która ma zostać przeniesiona w to miejsce z Parku Zdrojowego: jak wiecie z Radia 90, nie ma na to zgody dyrektora tej placówki, Marcina Boratyna, a także grupy mieszkańców.
Jest propozycja, by galerię przekształcić w muzeum. Prezydent Anna Hetman nie wyklucza takiego rozwiązania, ale czas na podjęcie decyzji odkłada na chwilę po zakończeniu prac inwestycyjnych i organizacyjnych.
Czytaj także:
- Rower miejski wrócił do Jastrzębia-Zdroju. Dla seniorów wypożyczanie za darmo
- Urząd Miasta w Jastrzębiu przywraca bezpośrednią obsługę mieszkańców
- Groby powstańców śląskich będą oznaczone przez IPN. Pierwszy w Jastrzębiu-Zdroju