Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Pniówek: Ruszyły badania przesiewowe górników

Facebook Twitter

Kopalnia Pniówek należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest pierwszą, w której rozpoczęły się badania przesiewowe górników.

fot. www.pawlowice.pl

Te zapowiedział w środę (06.05.) w Katowicach Główny Inspektor Sanitarny. Zobacz: GIS obiecuje wsparcie dla naszego województwa [WIDEO]

Przed bramą kopalni stanął już namiot

– mówi w rozmowie z Arkadiuszem Żabką Sławomir Starzyński rzecznik JSW:

Przed kopalnią Pniówek jest ustawiony namiot i grupa 200 osób będzie badana. Zasada jest taka, że nie ma tutaj przypadkowości, to jest w ten sposób zorganizowane, że badane są brygady. Po kolei, żeby wykluczyć możliwość mieszania osób.

W ten sam sposób pobrane będą próbki od 200 górników z każdej z czterech innych kopalń, w których jest najwięcej zarażonych: Jankowice w Rybniku, Murcki Staszic w Katowicach, Sośnica w Gliwicach, oraz Bobrek w Bytomiu. Dyrekcje tych zakładów wytypowały osoby do badań przesiewowych.

Jak wygląda badanie, mówi o tym Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego

Wytypowani przez zakład górnicy podjeżdżają swoimi samochodami pod namiot, nie wychodzą z pojazdów, jedynie opuszczają szybę i wyspecjalizowany personel medyczny sprawnie pobiera wymaz z gardła. Próbki jeszcze dzisiaj trafią do laboratorium poza naszym województwem, do badania genetycznego pod kątem obecności koronawirusa.

W ciągu kilku dni ma zostać przebadanych kilka tysięcy górników ze wszystkich spółek węglowych. Pobrane próbki badane będą poza województwem śląskim, by nie obciążać laboratoriów w województwie.

Przeczytaj też:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 lipca 2020