Ruszyły szczepienia uczniów przeciwko HPV. Zainteresowanie jest niewielkie
W tym tygodniu miały się rozpocząć szczepienia uczniów przeciwko HPV, choć w tym roku w akcję zaangażowano szkoły to chętnych jak na lekarstwo.
Ruszyły szczepienia uczniów przeciwko HPV
W tym tygodniu miały się rozpocząć szczepienia uczniów przeciwko HPV, choć w tym roku w akcję zaangażowano szkoły to chętnych jak na lekarstwo. Ministerstwo Zdrowia w programie refundowanych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka obniżyło limit wiekowy do 9 roku życia, chciało też by szczepionka była podawana w szkole. Zainteresowanie jest jednak niewielkie, choć szczepienie ogranicza wystąpienie chorób nowotworowych.
Warto się szczepić
– mówi Michał Dudek dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rybniku:
Michał Dudek: To szczepienie jest dedykowane przede wszystkim dla dziewczynek i dla chłopców, które nie rozpoczęły jeszcze inicjacji seksualnej, dlatego, że wirus brodawczaka ludzkiego w znaczącej mierze przenoszony jest drogą płciową. Szczepienie przeciw HPV, czyli przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, przynosi ten dobry efekt, że w znaczący sposób ogranicza ryzyko występowania chorób nowotworowych. W przypadku kobiet, jak i mężczyzn są to choroby nowotworowe układu rozrodczego, np. rak szyjki macicy, ale również przeciw nowotworom, które rozwijają się w obrębie głowy i szyi, rak gardła czy krtani.
Niewielkie zainteresowanie szczepieniami wynika z niewiedzy i fake newsów:
Michał Dudek: Myślę, że chodzi tutaj przede wszystkim o brak informacji, rzetelnej wiedzy oraz szerzenie również niesprawdzonych informacji, tzw. fake newsów i niepotrzebne straszenie. Ja przede wszystkim wszystkich zachęcam do tego, aby sięgali do sprawdzonych źródeł, gdzie można znaleźć naprawdę potwierdzoną informacje, sprawdzoną wiedzę. To powinno być nasze źródło czerpania informacji o szczepieniach.
Radio 90: Czy szkoła jest dobrym miejscem do tego, aby przeprowadzać szczepienia?
Michał Dudek: Szczepienia są zawsze przeprowadzane przez osoby do tego uprawnione. Jeżeli są spełnione podstawowe warunki, wymagania, aby takie szczepienie odbywało się w sposób bezpieczny, to jak najbardziej.
Do udziału w programie zachęcane były dzieci w wieku od 9 do 14 lat. Na udział dziecka w szczepieniu zgodę muszą wyrazić rodzice. Szczepienia ma przeprowadzać personel Podstawowej Opieki Zdrowotnej, lekarza i pielęgniarkę, na terenie szkoły lub przychodni. A z Michałem Dudkiem dyrektorem Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rybniku rozmawiał Arkadiusz Żabka.
Czytaj także:
- Elektrownia Rybnik: Jak będzie jej przyszłość? Jaka przyszłość czeka fundację? „Śląsk jako chłopiec do bicia”
- Seniorzy w Rybniku. Forreiter: Największym problemem jest dotarcie do samotnych osób