Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybniccy motorowodniacy dbają o bezpieczeństwo nad wodą [FOTO]

Facebook Twitter

Ciepłe dni sprawiają, że chętnie spędzamy czas nad wodą. Nad tym, by ten wypoczynek był bezpieczny, czuwają rybniccy policjanci pełniący służbę w Sezonowej Komórce Specjalistycznej. Mundurowi strzegą bezpieczeństwa osób wypoczywających nad Zalewem Rybnickim, wykorzystując podczas patrolu rowery oraz łódź motorową.

Głównym zadaniem rybnickich policjantów, którzy pełnią służbę w sezonowej komórce Policji wodnej, jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na Zalewie Rybnickim oraz terenie przyległym. Policjanci dysponują łodzią motorową, którą patrolują zalew. Wypatrują osób potrzebujących pomocy, aby nie dopuścić do utonięć. Interweniują, widząc lekkomyślnych pływaków ignorujących ostrzeżenia i warunki atmosferyczne.

Pomagają w przypadkach nagłego załamania pogody między innymi przy holowaniu łodzi do brzegu. Regularnie kontrolują użytkowników rowerów wodnych, kajaków, żaglówek czy skuterów, aby wyeliminować osoby stwarzające zagrożenie. Osoby korzystające z tych sprzętów powinny się mieć na baczności, ponieważ wodniacy kontrolują też pod kątem trzeźwości osoby prowadzące łódki, czy skutery. Policyjni wodniacy zabezpieczają również imprezy i regaty organizowane w rejonie zbiornika. Mundurowi jeżdżą również rowerami, dzięki którym są w stanie patrolować linię brzegową oraz okoliczne ścieżki rowerowe i lasy. Szczególnym nadzorem obejmują rejony tzw. „dzikich kąpielisk” pod kątem przeciwdziałania utonięciom.

Sezon letni i towarzyszące mu upały skłaniają do wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy jednak, że woda to bardzo niebezpieczny żywioł. Nigdy nie łączmy wypoczynku nad wodą z alkoholem. To groźna mieszanka, która często prowadzi do utonięć. Korzystając ze sprzętu pływającego, zakładajmy kamizelki ratunkowe. Do kąpieli wybierajmy miejsca odpowiednio przygotowane i oznakowane, w których nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik. Przestrzegamy przed kąpielą na tzw. „dzikich kąpieliskach”. W takich miejscach nie mamy pewności co do jakości wody i do tego, jak kształtuje się dno pod lustrem wody.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że aktywnemu wypoczynkowi nad jeziorem lub rzeką powinny towarzyszyć umiar i rozsądek. Plażowanie i kąpiele wodne to nie tylko sposób na miłe spędzenie czasu, ale przede wszystkim duża odpowiedzialność za siebie i innych. Wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do tragedii.

Wybierając się nad wodę, pamiętajmy o kilku zasadach, które mogą uratować życie nam lub innym wypoczywającym:

  • będąc w wodzie nie zakłócajmy kąpieli innym, przede wszystkim nie krzyczmy, nie popychajmy innych, nie wrzucajmy przedmiotów do wody;
  • nie skaczmy do wody w miejscach nierozpoznanych, czy rozgrzani po opalaniu;
  • unikajmy pływania po obfitym posiłku, czy po wypiciu alkoholu;
  • nie przeceniajmy swoich możliwości pływackich – nie odpływajmy zbyt daleko od brzegu;
  • jeśli w wodzie są dzieci, miejmy nad nimi ciągły nadzór – nawet na moment nie spuszczajmy ich z oka. Jedno zachłyśnięcie może skończyć się utonięciem, a znalezienie dziecka pod wodą będzie bardzo trudne.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj