Rybniccy policjanci oddają krew
Rybniccy policjanci zachęcając mieszkańców regionu, by wraz z nimi wzięli udział w akcji krwiodawstwa. Okazja do tego na parkingu przed komendą policji. Na chętnych ambulans czeka do 13.00. Przypomnijmy: krew może oddać każdy, kto ukończył 18 lat i jest zdrowy.
Przeciętny dorosły człowiek ma ok. 5 – 6 litrów krwi. Jednorazowo pobiera się 450 ml. Mężczyźni mogą oddawać taką ilość nie więcej niż 6 razy w roku, a kobiety nie więcej niż 4 razy w roku.
Oprócz krwi pełnej, krwiodawca może oddawać osocze metodą plazmaferazy automatycznej do 20 razy w roku, maksymalnie do 15 l w ciągu roku. Przerwa między pobraniami nie może być krótsza niż 2 tygodnie, przy czym od oddania krwi pełnej musi upłynąć co najmniej 8 tygodni.
Krew w Twoim organizmie podlega wymianie przez cały czas, niezależnie od tego czy ją oddajesz, czy nie. Krew jest uzupełniana dość szybko. Zaledwie po kilku godzinach po oddaniu jej objętość wróci do normy, a Ty nie odczujesz żadnych dolegliwości.
Oddanie krwi nie spowoduje wzmożonego jej wytwarzania. Nic cię nie zmusza do regularnego jej oddawania, ponieważ jednorazowe oddawanie krwi wywiera taki sam wpływ na jej produkcję jak krwawienie z nosa, miesiączka czy skaleczenie w palec. Jednakże wielu systematycznych dawców oddaje krew regularnie 3 lub 4 razy w roku i robią to nie dlatego, że muszą ale dlatego, że postanowili to robić.