Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybniccy studenci kolędują z Filharmonią i Bel Canto

Facebook Twitter

W czwartek (03.01.) w Bazylice pw. Św. Antoniego w Rybniku odbędzie I Studencki Koncert Kolęd i Pastorałek. Będzie to charytatywny koncert, podczas którego wystąpią: Marta Florek, Sabina Jeszka, Hania Hołek, Bartosz Jaśkowski oraz Filharmonia Rybnicka i Zespół Kameralny Bel Canto. Rozpoczęcie o godz. 19.00.

Podczas koncertu będą do nabycia cegiełki o różnych wartościach z których dochód zostanie przekazany na leczenie Tomaszka Bernackiego.

Soliści:

  • Hania Hołek. Artystka młodego pokolenia. Laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali. Nazywana “Objawieniem i perełką” programu „Bitwa na głosy”, półfinalistka programu „Must Be The Music”. Obecnie pracuje nad swoją pierwsza solową płytą, która wraz z początkiem nowego roku pokaże nowy, zaskakujący wizerunek artystki oraz do stacji radiowych trafi pierwszy singiel, rozpoczynający promocję oraz zapowiedź debiutanckiego krążka.
  • Sabina Jeszka. Finalistka III edycji „Mam talent”.W sierpniu 2012 roku Sabina zajęła pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu w Kaliningradzie, gdzie zaśpiewała swój autorski utwór „To mój czas”, „I wanna dance with somebody” Whitney Houston oraz „Hero” Mariah Carey. Koncertuje z własnym zespołem w Polsce i za granicą.
  • Marta Florek. „Góralka z charakterem”, artystka o niezwykłej charyzmie, ciekawej barwie głosu i orientalnej urodzie. Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, nauczycielka śpiewu a także aktorka. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Wokalistyki Jazzowej. Współpracuje z czołowymi polskimi artystami, uczestnicząc w nagraniach (14 płyt CD) i koncertach (m.in.w USA, Hiszpanii, Bułgarii, Litwie, Białorusi i Niemczech).
  • Bartosz Jaśkowski. Ukończył szkołę muzyczną pierwszego stopnia w klasie fortepianu. Absolwent wokalistyki na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach w klasie dr Ewy Mentel. Kompozytor, autor tekstów. Od 2007 roku pedagog Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na wydziale Artystycznym w Cieszynie oraz członek zespołu artystycznego Teatru Rozrywki w Chorzowie. Od 2008 roku solista Big Silesian Band – z którym czynnie koncertuje w kraju i za granicą.

Aranżacje muzyczne koncertu:

  • Mateusz Walach. Ukończył Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej w klasie wiolonczeli prof. Heleny Firlej. Jest studentem Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w klasie kompozycji i aranżacji prof. Andrzeja Zubka oraz studentem dyrygentury symfoniczno-operowej w klasie dr Szymona Bywalca. W 2006 r. został laureatem pierwszej części „I Makroregionalnego Konkursu Harmonicznego” w Łodzi. W 2008 roku wraz z zespołem „IVO” wygrał krakowski konkurs „On-Music”. Jest liderem, pianistą i aranżerem zespołu „COVER BRASS BAND” z którym został laureatem konkursu „Mute Studio” w Dąbrowie Górniczej w 2009 roku i wystąpił na festiwalu FAMA w Świnoujściu w 2010 r. Jako dyrygent wystąpił w ramach pierwszej i drugiej edycji „Student Art Festival” w Katowicach (2010,2011). Występował z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Akademicką Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Katowicach, Studencką Orkiestrą Kameralną Silesian Art Ensemble, Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną im. K. Szymanowskiego oraz Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną im. S. Moniuszki.
  • Piotr Kotas. Pianista, kompozytor, aranżer. Absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej. Twórca muzyki do wielu spektakli teatralnych, m.in „Misterium Męki Pańskiej”, „Nie lękajcie się”, „Tego Betlejem nie ma na mapach” czy przygotowywanej właśnie do premiery quazi-opery „Margaret”. Współpracuje m.in z grupą Carrantuohill, chorzowskim Teatrem Rozrywki, Big-Bandem Lothara Dziwokiego i wieloma innymi. Wykładowca Rybnickiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Pianista zespołu Chwila Nieuwagi.

Oprawa muzyczna koncertu:

  • Filharmonia Rybnicka. Rybnicka Orkiestra Symfoniczna została założona w 1934r. przez braci Antoniego i Karola Szafranków. Pod koniec lat pięćdziesiątych bracia Szafrankowie zaczęli czynić starania, aby stworzyć kompletny, etatowy zespół symfoniczny. Filharmonia Rybnickiego Okręgu Węglowego działała w latach 1960–1995. W czerwcu 1995 roku zagrała swój ostatni koncert. Za likwidacją orkiestry miały przemawiać względy ekonomiczne. Dzięki staraniom rybnickiego Towarzystwa Muzycznego im. Braci Szafranków oraz nowych władz miasta reaktywowano Filharmonię. Dyrektorem orkiestry został Antoni Smołka. Pierwszy swój koncert reaktywowana orkiestra zagrała 27 listopada 1999 roku w Bazylice św. Antoniego w Rybniku. Filharmonia Rybnicka współpracuje z wieloma artystami, a więcej o ich koncertach i działalności można sprawdzić na stronie www.filharmonia-rybnik.pl
  • Zespół Kameralny Bel Canto. Chór współpracuje z orkiestrą symfoniczną, koncertując dla rybnickiego środowiska i województwa pod batutą Mirosława Błaszczyka. koncertował też wielokrotnie we Francji, Włoszech, Czechach, na Węgrzech i na Słowacji. W 2006r. zdobył srebrny medal na międzynarodowym festiwalu chórów w Ołomuńcu. W ramach nagrody za zdobycie I-go miejsca na ogólnopolskim festiwalu kolęd i pastorałek w Będzinie, chór miał przyjemność nagrać płytę w profesjonalnym studiu nagraniowym. To już druga płyta na koncie chóru „bel canto” (pierwsza ukazała się w 2001r.). Na obydwu znajdują się utwory świeckie, religijne i kolędowe. W ogólnopolskim konkursie chórów acapella dzieci i młodzieży szkolnej w Bydgoszczy zdobył 3-krotnie „srebrny kamerton”, 6-krotnie „złoty kamerton”,2-krotnie grand prix – w 1996r. i w 2004r. oraz puchar men w 1995r. 3-krotnie zdobył puchar Balatonfured na Węgrzech. Dwa razy znalazł się w czołówce na ogólnopolskim festiwalu pieśni chóralnej w Katowicach (I I II miejsce), wielokrotnie zajmował I miejsce na „śląskim śpiewaniu”.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 lipca 2022