Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Rybniccy uczniowie dołączyli do akcji „Łączy nas pamięć”

Facebook Twitter

Uczniowie klasy 2b Szkoły Podstawowej nr 36 w Rybniku odeszli na chwilę od rozkładu materiału, który realizują pomimo utrudnień związanych z pandemią i wzięli udział w akcji "Łączy nas pamięć" - upamiętniającej wybuch powstania w getcie warszawskim.

fot.ML5909/ pixabay.com

Akcja zrzesza szkolne i naukowe środowiska, patronują im wielcy ze świata kultury, teatru, kina, muzyki. W tym roku swój wizerunek udostępnili m.in. aktorzy Andrzej Seweryn, Barbara Kurdej- Szatan czy muzycy Dawid Podsiadło i Krzysztof Zalewski.

Łączy nas pamieć Krzysztof Zalewski, ambasador akcji Żonkile Muzeum POLIN/ mat.prasowe

Akcja szczytna, upamiętniająca ważne wydarzenie II wojny światowej, ale trudne, dlatego zaangażowani zostali także rodzice dzieci. Chodziło o zwrócenie uwagi na to, co symbolizuje żółty żonkil oraz to, kim był Marek Edelman.

– tłumaczy Barbara Jankowska, wychowawczyni klasy 2b Szkoły Podstawowej nr 36 w Rybniku.

Dzieci samodzielnie wykonały z papieru bądź innego materiału żółty żonkil. Sfotografowały się z nim – na wzór zdjęć osób sławnych, które widniały w prezentacji.

Z zebranych zdjęć powstał collage, symbol tego, że pamiętamy

– dodaje Jankowska.

W ubiegłą niedzielę (19.04.) przypadła 77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim,największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz ósmy zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną pod hasłem „Żonkile”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 lipca 2020