Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybniccy urzędnicy chcą ograniczyć poziom hałasu na najgłośniejszych ulicach w mieście

Facebook Twitter

Najgłośniejsze ulice w Rybniku? Rudzka i Rybnickiego - wynika z raportu, z jakim zapoznał się nasz reporter Arkadiusz Żabka. Na tych dwóch ulicach przekroczone są dopuszczalne normy hałasu i urzędnicy zamierzają go ograniczyć. W jaki sposób?

Wprowadzając ograniczenie prędkości, mówi Agnieszka Skupień z Urzędu Miasta w Rybniku:

Takie działania zmierzające do ograniczenia prędkości być może zostaną zastosowane na ul. Rudzkiej i Rybnickiej. Tam rzeczywiście te normy są przekraczane mniej więcej o 5-10 db. w stosunku do dopuszczalnych norm i być może tam zostaną zastosowane takie działania. Są trzy kategorie, jeśli chodzi o zabudowę jednorodzinną . W ciągu dnia możemy mieć na takich ulicach 61 db., w nocy 56 db. Jeżeli chodzi o zabudową wielorodzinną, ten poziom jest nieco wyższy. 65 db. w ciągu dnia i nocą 56 db. Jeżeli chodzi o strefę śródmiejską, to jest 68 db. i 60 db. nocą. 

Obecnie przygotowywana jest mapa akustyczna miasta. Aktualizowana jest ona co pięć lat i mieszkańcy mają teraz możliwość wprowadzania do nich swoich uwag. Co z tą wiedzą mogą zrobić urzędnicy? W sumie niewiele:

Działania, które miasto zamierza podjąć, poprawiając komfort życia mieszkańców i obniżając poziom hałasu, to nie są działania, które idą w kierunku ekranów co do których z jednej strony część mieszkańców chciałaby mieć ekrany, z drugiej strony inni mieszkańcy mówią: nie, absolutnie, nie chcemy ekranów, bo one nas odgradzają, one powodują, że w mieście jedzie się jak w tunelu. Możemy działać w taki sposób, żeby obniżać poziom hałasu właśnie przez sadzenie drzew albo uwaga, co nie wszystkim się spodoba, ograniczenie prędkości na niektórych ulicach.  

Z „Programem Ochrony Środowiska przed Hałasem dla Miasta Rybnika na lata 2018 – 2023″ można zapoznać się i wnosić uwagi do 23 sierpnia. Z Agnieszką Skupień rzecznikiem Urzędu Miasta w Rybniku rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj