Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybniccy wodniacy maja nową stanicę

Facebook Twitter

Rybniccy wodniacy mają wreszcie nową stanicę. Obiekt należący do 6. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej przebudowano w ramach budżetu obywatelskiego.

Fot. W.Troszka

Warta milion złotych inwestycja napotkała na swojej drodze szereg problemów. Po opracowaniu dokumentacji konieczne okazało się okrojenie zakresu prac, bo przekroczony został budżet. Kłopoty pojawiły się także na etapie wyboru wykonawcy. Pierwsze postępowanie przetargowe zostało unieważnione. Trudności nie zabrakło też podczas realizacji przedsięwzięcia. Z uwagi na pandemię i konieczność uzupełnienia dokumentacji wydłużyły się też kwestie związane z uzyskaniem dla obiektu pozwolenia na użytkowanie.

Fot. W.Troszka / rybnik.eu

W niedzielę, 5 września, podczas uroczystego apelu nad Zalewem Rybnickim, oficjalnie otwarto Stanicę 6. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej. Obiekt wybudowano z budżetu obywatelskiego.

W harcerskiej uroczystości udział wzięli m.in. zastępca prezydent Rybnika Janusz Koper, komendantka śląskiej chorągwi ZHP Anna Peterko oraz harcerze-wodniacy. Spotkanie było okazją do obejrzenia rozbudowanego budynku stanicy, nie zabrakło też pływania po Zalewie Rybnickim, poczęstunku oraz dobrej zabawy.

Stanica 6. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej, dzięki przebudowie zrealizowanej w ramach ogólnomiejskiego budżetu obywatelskiego 2018, to dzisiaj obiekt, który pozwoli na komfortową organizację letnich obozów żeglarskich dla dzieci i młodzieży, imprez sportowych oraz cotygodniowych zajęć.

Fot. W.Troszka / rybnik.eu

Budowa budynku stanicy żeglarskiej zrealizowana została w konstrukcji stalowej szkieletowej, z zachowaniem modułów wymiarowych „kontenerów morskich”. Obiekt ma dwie kondygnacje. Na parterze ulokowano strefę komunikacyjną z klatką schodową, pomieszczenie do wypoczynku, sanitariaty z natryskami (damskie i męskie) oraz sanitariat dla osób niepełnosprawnych, aneks kuchenny, pomieszczenie socjalne i porządkowe, magazynki i pomieszczenie gospodarcze. Na piętrze znajduje się sala spotkań z zapleczem, pomieszczenie do wypoczynku oraz strefa komunikacyjna. Powierzchnia użytkowa wynosi 300 m2.

Fot. W.Troszka / rybnik.eu

Warta milion złotych inwestycja napotkała na swojej drodze szereg problemów. Po opracowaniu dokumentacji projektowo-kosztorysowej konieczne okazało się okrojenie zakresu przedsięwzięcia z uwagi na przekroczenie progu finansowego dla projektów ogólnomiejskich. Kłopoty pojawiły się także na etapie wyboru wykonawcy inwestycji – pierwsze postępowanie przetargowe zostało unieważnione z uwagi na fakt, że cena jedynej złożonej oferty przekroczyła kwotę, którą Miasto przeznaczyło na sfinansowanie zamówienia. Trudności nie zabrakło też podczas realizacji przedsięwzięcia – opóźnienia spowodowała m.in. konieczność doprojektowania elementów wzmacniających i usztywniających konstrukcji stalowej obiektu w oparciu o projekt zamienny. Z uwagi na pandemię i konieczność uzupełnienia dokumentacji wydłużyły się też kwestie związane z uzyskaniem dla obiektu pozwolenia na użytkowanie.

  • Dokumentacja: 39 500 zł
  • Umowa podstawowa (GRANI-TEC): 869 610 zł
  • Budowa przyłącza wodociągowego: 10 393,50 zł
  • Budowa przyłącza światłowodowego: 19 747,99 zł
  • Budowa przyłącza energetycznego: 4 243,01 zł
  • Wycinka drzew: 12 636 zł
  • Nasadzenia drzew: 28 080 zł
  • Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza: 1 600 zł
  • Opłata sanitarna: 111 zł

Prace wokół stanicy wykonywali także w ramach swoich bieżących obowiązków pracownicy Rybnickich Służb Komunalnych.

Więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj