StartKultura

Rybnicka Jesień Chóralna: zakończył się pierwszy etap warsztatów wokalnych

Organizatorzy, czyli Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach oraz Śląskie Stowarzyszenie Muzyczne Muzyka i Ruch, przygotowali dla amatorskich chórów z terenu pogranicza polsko-czeskie warsztaty wokaln.

Pierwszy etap warsztatów, odbywających się pod nazwą „Wokalny Dialog w ramach Rybnickiej Jesieni Chóralnej”, został zakończony. Na początku września w czeskim mieście Opawa spotkały się dwa chóry z Polski: Cantate Deo z Rybnika oraz Chór Mieszany im. J. Słowackiego z Radlina, oraz dwa chóry z Czech: Bernardini z Břidličněj oraz Chór Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Chórzyści zjawili się niemal w komplecie, aby wspólnie doskonalić swój warsztat wokalny pod okiem znakomitych instruktorów, a są nimi:

  • Mgr Jiří Šikula – absolwent Konserwatorium im. Janacka w Ostrawie oraz Wydziału Pedagogicznego Ostrawskiego Uniwersytetu. Ukończył także Akademię Muzyczną w Brnie w klasie dyrygentury chóralnej prof. Lubomira Mátla. W 2003 otrzymał pierwszą nagrodę na konkursie chórów kameralnych w japońskim mieście Takarazuka. Aktualnie pracuje jako pedagog w Konserwatorium Kościelnym w Opawie, gdzie prowadzi dwa chóry, z którymi regularnie koncertuje w Republice Czeskiej i za granicą.
  • Dr hab Beata Borowska – od 2003 r. adiunkt Katedry Chóralistyki w Akademii Muzycznej w Katowicach. Zakres jej obowiązków dydaktycznych obejmuje prowadzenie dyrygentury chóralnej, czytania partytur oraz metodyki śpiewu zespołowego. Prowadzi Bielski Chór Kameralny przy Bielskim Centrum Kultury, z którym zyskała liczne Grand Prix w konkursach polskich i zagranicznych. Sama natomiast jest laureatką głównej nagrody w II Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu. Została także wyróżniona nagrodami indywidualnymi w Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej w Katowicach (1998 r.) oraz w Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat 31 (2000 r.).

Współpraca instruktorów z chórzystami przebiegała bardzo owocnie. Chórzystom jak zwykle dopisywał dobry humor, ogromny zapał do pracy i wytrwałość, które w połączeniu z doświadczeniem instruktorów, pozwoliły przetrwać długie godziny warsztatów i opanować wymagający repertuar. Aktualnie chóry ćwiczą indywidualnie z instruktorami, aby ponownie spotkać się wspólnie na drugim etapie warsztatów, który tym razem odbędzie się w Rybniku. Wszystko to po to, aby jak najlepiej zaprezentować się 9 listopada podczas uroczystego koncertu inauguracyjnego Rybnickiej Jesieni Chóralnej w kościele pw. Królowej Apostołów w Rybniku. Aby impreza była jeszcze bardziej atrakcyjna, oprócz wspólnego repertuaru, każdy z zakwalifikowanych do projektu chórów, wykona indywidualnie kilka utworów, których wyboru dokonali dyrygenci wraz z Radą Artystyczną Festiwalu.

Umożliwienie lokalnym chórom występu na międzynarodowej imprezie, oraz doskonalenie ich warsztatu wokalnego, nie jest jednak jedynym celem, jaki przyświecał organizatorom. Chodziło także o integrację między polską i czeską społecznością chórzystów z terenów pogranicza, wzajemną wymianę doświadczeń, ale także dobrą zabawę, aby chórzyści jak najcieplej wspominali tę wspólną polsko-czeską przygodę, co ma skłonić ich i zainspirować do dalszej współpracy.

Strona festiwalowa – kliknij

Zostaw komentarz