StartWiadomości Wiadomości dnia

Rybnicka prokuratura wydała wojnę złodziejom internetowym

Dla zatrzymanych oszustwa dokonywane za pośrednictwem portali internetowych stały się stałym źródłem dochodów:

Jeden z tych mężczyzn oszukał 83 osoby. Poszczególne osoby zostały oszukane na relatywnie niewielkie kwoty – od 50 do 450 złotych. Natomiast łączna kwota strat przekroczyła 18 tysięcy złotych. Przedmiotem transakcji, które nigdy nie doszły do skutku były laptopy, telefony komórkowe czy smartfony. Tym elementem zachęcającym do kupna była bardzo atrakcyjna cena, bo oferował np. laptopy w cenie od 150 do 270-300 złotych za sztukę.

– wyjaśnia Jacek Sławik, prokurator rejonowy z Rybnika. Dodaje też, że działania przestępców internetowych często mają taki sam przebieg:

Druga sprawa: mechanizm działania identyczny. Również młody mężczyzna, który wystawiał do sprzedaży sprzęt elektroniczny – tu głównie miały to być konsole do gier, a ich ceny również były bardzo atrakcyjne – od 50 do 500 złotych za sztukę i w ten sposób udało mu się oszukać 30 osób.

Do oszustw dochodziło przez kilka miesięcy ubiegłego roku. Poszkodowani mieszkają na terenie całego kraju. Ile osób zostało oszukanych tego nikt nie wie, bo śledczy sprawdzali tylko przypadki zgłoszone na policję. Wiele osób się wstydzi i nie chce się przyznać, że zostali oszukani.

Istotnie ilość przestępstw internetowych jest zmorą, ich ilość systematycznie rośnie. To niejako przejaw postępu technologicznego i nowego sposobu oszukiwania. Na pewno takimi znakami ostrzegawczymi powinna być wyjątkowo atrakcyjna, niska cena. Dodatkowo oszuści unikają najczęściej bezpośredniego spotkania, czy nawet kontaktu telefonicznego, nie podają swojego adresu czy nawet imienia i nazwiska.

Tematem zainteresował się Arkadiusz Żabka.

Zostaw komentarz