Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnicka Rada Kobiet z tytułem Wolontariusza Roku 2022 Subregionu Zachodniego

Facebook Twitter

Rybnicka Rada Kobiet z tytułem Wolontariusza Roku 2022 Subregionu Zachodniego. W rybnickiej bibliotece w czasie uroczystej gali rozstrzygnięto konkurs organizowany przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych, Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego oraz Stowarzyszenie Oligos.

Nominowanych w trzech kategoriach: wolontariat indywidualny, grupy wolontariackie oraz inicjatywa na rzecz Ukrainy i uchodźców było aż 21 osób i grup działających na rzecz innych. Zgłoszenia przede wszystkim pochodziły z Rybnika, raciborszczyzny, Jastrzębia i powiatu wodzisławskiego.

Za wszechstronne inicjatywy kierowane do dużej grupy odbiorców i za determinację doceniona została Rybnicka Rada Kobiet:

W kategorii wolontariat indywidualny laureatką została Edyta Mężyk, słuchaczka Wodzisławskiego Uniwersytetu III Wieku, prowadząca tam klub wolontariusza „Pomagamy”. Działają na rzecz budowania więzi między pokoleniami, z młodymi ludźmi gotują, szyją, wystawiają przedstawienia dla przedszkolaków.

Edyta Mężyk Jestem niesamowicie zaskoczona, ale jestem dumna, szczęśliwa i jest to ogromna mobilizacja teraz. Bo jest to wyjątkowe wyróżnienie, ogromne środowisko wolontariuszy. Doceniam to, że jestem też wyróżniona w tym gronie i że zdobyłam ten tytuł wolontariusza roku. Jestem szczęśliwa, bo ja sama nie zrobię, że mam piękną, wspaniałą grupę wolontariuszek, które są chętne do każdego działania, jakie naprawdę podejmujemy. Teraz, jak moje dziewczyny, seniorki się dowiedzą, że jesteśmy tak wyróżnione, bo to jest również podziękowanie ogromne dla nich, to myślę, że jeszcze z większą chęcią i „powerem” przystąpimy do wszelkich działań.

Wolontariusz 2022 Edyta Mężyk

W kategorii grupy wolontariackie statuetka powędrowała do Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu:

Andrzej Tomczyk: To jest nagroda za rok 2022, natomiast to nasze zaangażowanie to jest 70 lat wstecz. Jak mówiłem na gali, pierwsze roczniki wychowanków już działały na rzecz miasta, kiedy podnosiły Racibórz z ruin. To jest ich nagroda, dla wychowanków sprzed 70 lat, 50 lat, obecnych i też pracowników, którzy się tymi wychowankami opiekowali, bo specyfika naszej placówki jest taka, że nie możemy robić niczego bez siebie nawzajem. To jest też jedna z form naszej pracy wychowawczej z nieletnimi. Chcemy im pokazać, że działanie na rzecz drugiego człowieka może być fajne, może przynosić uśmiech. Dla mnie budujące jest to, że ten uśmiech przynoszą często ci, którym tego uśmiechu w życiu było oszczędzone bardzo mocno. To są dzieci z rodzin ciężkich. Ten uśmiech, który oni wywołują na twarzach dzieci, ludzi, którym pomagają a sami tego uśmiechu w życiu nie doświadczyli, jest dla mnie szczególnym znakiem.

mówi Andrzej Tomczyk, dyrektor szkół w raciborskim Zakładzie Poprawczym.

Wolontariusz 2022 Andrzej Tomczyk

Za działanie na rzecz Ukrainy i uchodźców doceniono Annę Machkovską, obywatelkę Ukrainy, która regularnie jeździ z pomocą humanitarną za naszą wschodnią granicę. Statuetkę w jej imieniu odebrał mąż, Michał:

Michał Machkovski: Żona moja jest bardzo zaangażowana od samego początku wojny, razem działaliśmy na 28. Dzielnicy, pomagaliśmy uchodźcom. Potem troszeczkę zmieniliśmy nasz rodzaj działalności, przekształcenie na zbiórki, szczególnie na rzecz wojskowych. Cały czas dostajemy prośby, zapytania od naszych znajomych, od wojskowych co możemy dostać, coś kupić, coś przeprowadzić, transportować do Ukrainy. Ania jeździ cały czas. Już wykonała ponad 10 wyjazdów do Ukrainy, ostatnio nawet odwiedziła Charków. Było to bardzo niebezpieczne, zabraniałem jej tej podróży, mimo to pojechała. To było takie doświadczenie, dotknęła tej wojny. To było wzruszające. Będziemy nadal to robić, do samego zwycięstwa.

Wolontariusz 2022 Michał Machkovski

Wręczenie nagród poprzedziła debata „Od zrywu społecznego do regularnego wsparcia”, w czasie której zastanawiano się co zrobić, by chwilową chęć zaangażowania się w pomoc innym, np. w momencie kryzysu, wojny czy pandemii przekuć w długotrwałą i systematyczną aktywność.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj