Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa chce wybudować w ciągu najbliższych lat 400 miejsc parkingowych

Facebook Twitter

Brak miejsc parkingowych to ogromny problem na osiedlach. W czasie gdy je projektowano, nikt nie przypuszczał, że na jedną rodzinę będzie przypadał co najmniej jeden samochód.

W efekcie kierowcy nie mają gdzie parkować

Sytuację może poprawić zapowiedź Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która chce wybudować w ciągu najbliższych lat 400 miejsc parkingowych na największym rybnickim Osiedlu Nowiny.

Najwyższy czas

– mówią naszemu reporterowi Arkadiuszowi Żabce mieszkańcy:

Zapowiedź Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej cieszy, martwi jednak czas realizacji. Jak mówi wiceprezes RSM Marek Newy – wszystko przez wysokie koszty budowy parkingów:

Marek Newy: Nie mówię tu „njabliższych lat” w zakresie kilkunastu, tylko najbliższych kilku lat. Wiadomo, że to nie dzieje się wszystko co roku, tylko w miarę możliwości posiadanych środków. Jeden taki parking na około 60 samochodów to musimy liczyć między 500 tysięcy a milionem złotych.

Budowa parkingów jest możliwa dzięki zmianom w planie zagospodarowania przestrzennego miasta i współpracy z władzami i radnymi

– podkreśla wiceprezes Newy. Gdzie powstaną nowe parkingi? Między innymi na terenach zielonych, ale jak zapowiada wiceprezes RSM, za każde wycięte drzewo zostanie posadzone co najmniej jedno inne:

Marek Newy: Te parkingi, które planujemy, one zazwyczaj powstają na terenach wcześniej zagospodarowanych jako tereny zielone. Tu nie chciałbym przerażać  miłośników zieleni i wszystkich mieszkańców, którzy odczuwają zanieczyszczone powietrze. Za każdym wyciętym drzewem idzie nasadzenie zastępcze w stosunku 1:1, a czasami nawet 2:1 dla nowych nasadzeń, więc myślę, że zieleń nie ucierpi na tym.

Gdzie mają powstać parkingi?

Dwa na ulicy Chabrowej, jeden na Grunwaldzkiej, który ma obsługiwać mieszkańców bloków na osiedlu Dąbrówki. Parking ma zostać wybudowany na ulicy Orzepowickiej w rejonie bloków 14 i 16, oraz w rejonie ulicy Wawelskiej i Floriańskiej na starym boisku. Powstać ma również pas parkingowy wzdłuż ulicy Budowlanych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj