Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Rybnicki biznesplan”. Wygrał pomysł na zazielenienie hałd

Facebook Twitter

Pomysł jak zazielenić hałdy nagrodzony w konkursie na „Rybnicki biznesplan”. To projekt uczniów Zespółu Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Rybniku o nazwie „Dronosiewność”.

Fot. rybnik.eu

Jak to działa, tłumaczyli w Radiu 90 opiekun Maciej Sajkowski oraz uczniowie Filip Jurczyk i Marek Gojny:

Maciej Sajkowski: Pomagamy przyrodzie zazielenić hałdy w Rybniku. Niekoniecznie tylko w Rybniku. Jak sama nazwa wskazuje, dronosiewność, czyli do zazielenienia hałd zostanie wykorzystany dron. Uczniowie wypracowali system.

Filip Jurczyk: Stworzyliśmy model wyrzutni, która jest przyczepiona do drona i wykorzystuje kapsułki z biodegradowalnego materiału, które będą wystrzeliwane do ziemi. W tych kapsułkach znajduje się specjalna ziemia oraz nasiona, które łatwo się rozwiną w takiej ziemi z hałdy, ponieważ nie wszystko się w niej rozwinie. Dlatego zaczynamy od roślin, które przeczyszczą glebę z azotu i innych szkodliwych środków, aby stworzyć podstawę w glebie dla drzew i innych roślin.

Marek Gojny: Przeprowadzaliśmy liczne ankiety, wywiady z mieszkańcami. Bardzo są zainteresowani różnymi spacerami, odpoczynkiem na hałdach, gdyż jest do dobre miejsce widokowe przede wszystkim.

• I miejsce:

Zwycięzcami konkursu – laureatami I miejsca zostali Marek Gojny i Tomasz Szczotok z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku. Ich praca pt. DaSky Technology to połączenie technologii dronowej ze sztuczną inteligencją.

DaSky Technology, to firma rozwiązująca nie tylko problemy teraźniejszości, ale także przyszłości. To połączenie technologii dronowej ze sztuczną inteligencją. Flagowymi produktami firmy będą urządzenia pod nazwą Dronosiewność zajmujące się sadzeniem drzew oraz roślin w trudnych warunkach terenowo pogodowych, ich nawożeniem oraz inspekcją po upływie czasu. Urządzenie będzie w stanie w krótkim czasie wykonać przelot kontrolny analizując teren oraz samoczynnie wybierając miejsca idealne do sadzenia.

• II miejsce:

Drugie miejsce zajęli Mateusz Kasparek i Tomasz Niemczyk z Zespołu Szkół Technicznych i ich przedsięwzięcie nazwane Zicherongi.

Działalność firmy Zicherongi polegać będzie na wykonywaniu wszelkich instalacji elektrycznych wraz z automatyką domową w zakresie montażu, naprawy, konserwacji, wymiany i rozbudowy instalacji elektrycznych z rozszerzeniem o inteligentne domy, a następnie włączenie na rynek aplikacji mobilnej do sterowania poszczególnymi komponentami, która będzie zawierać obsługę techniczną.

III miejsce:

Laureatkami trzeciego miejsca zostały Julia Osika i Weronika Kamińska z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych i ich Rybnicki biznesplan – DogCafe.
Misją firmy DogCafe jest przybliżenie ludziom problemu bezdomności zwierząt. Poza możliwością napicia się kawy, DogCafe będzie oferowało towarzystwo psów potrzebujących miłości człowieka. Kawiarnia będzie posiadała swoją stronę internetową, na której będzie można dowiedzieć się jacy podopieczni polecają się w kawiarni do adopcji, ale także wesprzeć finansowo poprzez wirtualną adopcję.

Celem organizowanego po raz pierwszy konkursu Rybnicki biznesplan jest popularyzacja wiedzy na temat przedsiębiorczości, promowanie przedsiębiorczości i innowacyjności wśród uczniów szkół ponadpodstawowych w Rybniku, a także pobudzenie aktywności w kierunku zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej.

Organizatorem konkursu jest Miasto Rybnik, partnerem PKO Bank Polski. W przyszłym roku planowana jest kolejna edycja konkursu, już teraz zachęcamy firmy z Rybnika do współpracy przy przygotowaniu atrakcyjnych nagród dla laureatów przyszłych edycji.

– zachęcają urzędnicy.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj