Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnicki Festiwal Sztuk Pięknych

Facebook Twitter

W pięciu rybnickich placówkach będzie można podziwiać prace przygotowane przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. W ramach wydarzenia zorganizowane zostaną również wykłady z pokazami multimedialnymi i warsztaty plastyczne dla uczniów szkół średnich.

Festiwal Sztuk Pięknych Rybnik 2018 Fundacji PGE Energia Ciepła, który odbędzie się w dniach 13-27 kwietnia ma na celu upowszechnienie wiedzy oraz podwyższenie poziomu intelektualnego młodego pokolenia w zakresie osiągnięć współczesnej sztuki akademickiej. W ramach wydarzenia zaprezentowane zostaną osiągnięcia uczelni artystycznej, poprzez udostępnianie bezpośredniego kontaktu ze sztuką profesjonalną i tym samym zaszczepiając w odbiorcach chęć pogłębiania wiedzy.

W pięciu placówkach kulturalnych w Rybniku: Fundacji PGE Energia Ciepła, Teatrze Ziemi Rybnickiej, Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, Halo! Rybnik oraz w Industrialnym Centrum Kultury odbędą się wystawy prezentujące osiągnięcia katowickiej ASP.

Festiwal Sztuk Pięknych Rybnik 2018 Fundacji PGE Energia Ciepła zakończy się 27 kwietnia o godzinie 17:00 w Fundacji PGE Energia Ciepła wernisażem wystawy powarsztatowej z udziałem wszystkich uczestników Festiwalu.

WYSTAWY

Fundacja PGE Energia Ciepła

Tytuł wystawy: BETWEEN | color
Medium wystawy – malarstwo, obiekt graficzny
Autorzy: Martyna Majchrowicz, Adrian Zert, Krzysztof Korab – studenci Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Tytułowe BETWEEN mieści się w bliżej nieokreślonej przestrzeni: wielowymiarowej, wielopłaszczyznowej, fizycznej i metafizycznej. Posiada, w skali makro i mikro, bliżej nieokreśloną ilość odsłon, form, relacji, paradygmatów. Jedno jest pewne, stałe i niezmienne: dotyka każdego, nie pozwala na pozostanie obojętnym, naznacza i oznacza.
BETWEEN to: między, wśród, pośród, wpośród, śród, w otoczeniu, w gronie. Dookreślone i poniekąd ograniczone antonimami: nad, pod, blisko, koło czegoś, niedaleko, obok, w pobliżu, tworzy nową jakość wizualną i semantyczną. Odsłona BETWEEN | color przenosi odbiorcę do świata wykreowanego feerią i fuzją kolorów. W niektórych momentach przypominającego oniryczny sen pomiędzy jawą a snem, w który odbiorca zostaje niespodziewanie zanurzony. A wszystko po to, by kontemplować dzieło, zatracić się w wyobraźni, w przestrzeni niejednoznacznej i nieoczywistej, posiadającej wiele wymiarów… pomiędzy którymi musi odnaleźć się i artysta, i odbiorca.

Teatr Ziemi Rybnickiej

Tytuł wystawy: „The Wax of Poland”
Medium wystawy – fotografia
Autorka: Antonina Konopelska – doktorantka Środowiskowych Studiów Doktoranckich Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

The Wax of Poland to cyfrowy gabinet figur wmanekinowanych przez Antoninę Konopelską w cykl sterylnych portretów, które w ulotny sposób przestają być – nomen omen – czystą fotografią, której od jej początków odmawiano bycia sztuką, a stają się „preparatami”, czy też może „portreparatami” jutra. Okazy przepoczwarzają się i w swojej nowej formie – w stadzie – osaczają widza, który zdziwiony i zaskoczony pyta: – Jak to możliwe, że jutro jest na wyciągnięcie ręki? – Dokąd idziemy? – Co jest istotą obrazu człowieka prawdziwego? – Kiedy nas zaczną drukować (w 3D)? – Czy człowiek uprzedmiotowiony może mieć duszę? Chłód i komputerowa formalina nie odbierają tej wystawie emocji. Oni tu są. Bardziej. Formą. Sztuką, przecież.

Tytuł wystawy: Artur Oleś – about:blank
Medium wystawy – plakat
Autor: Artur Oleś – asystent Katedry Grafiki Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

about:blank to wystawa plakatu młodego grafika, projektanta i muzyka w jednej osobie – skromnego artysty Artura Olesia. W wolnej interpretacji wystawa o pustce, która za chwilę, za moment zostanie wypełniona Barthesowskim punctum – ukłuciem, użądleniem, zranieniem – działającym przez krótką chwilę, lecz posiadającym dużą siłę ekspansji na wrażliwość odbiorcy dzieła sztuki. about:blank to początek procesu tworzenia – pusta/czysta kartka papieru, pusty/czysty obszar roboczy, puste/czyste płótno. Moment, chwila wyczekiwania na inspirację, zatrzymanie przed czymś, co zaraz się wydarzy i zostanie przelane na pustą/czystą płaszczyznę, i stanie się dziełem sztuki, plakatem, utworem…

Halo! Rybnik

Tytuł wystawy: „Tomorrow Never Knows”
Medium wystawy – fotografia/obiekt
Autorka: Antonina Konopelska – doktorantka Środowiskowych Studiów Doktoranckich Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Tomorrow Never Knows, projekt inaugurujący działalność przestrzeni wystawienniczej młodych BASEN w Pracowni Działań Multigraficznych Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, zapraszając widza do małego tête-à-tête z bohaterką jej opowieści oraz określanym jednym z najbardziej eksperymentalnych utworów Beatlesów. Jak śpiewa podmiot liryczny w pierwszych słowach: Turn off your mind, relax and float down stream (…).

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

Tytuł wystawy: BETWEEN | grey
Medium wystawy – rysunek, grafika, obiekt graficzny
Autorzy: Martyna Majchrowicz, Adrian Zert, Magdalena Niemiec, Magdalena Domagała – studenci Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Odsłona BETWEEN | grey w całej swej rozciągliwości jest bardzo wnikliwą notatką, szkicem, grafiką, studium ludzkiej kondycji (i tej fizycznej, i tej psychicznej). Świetną obserwacją współczesnego świata przeprowadzoną przez młodych artystów. Przepuszczoną przez ich wrażliwość, emocje, relacje
i przemyślenia. Uzewnętrznioną i zatrzymaną w bogatej skali szarości, pomiędzy nimi – artystami a nami – odbiorcami.

Industrialne Centrum Kultury

Tytuł wystawy: Spotkania – wystawa doktorantów ASP w Katowicach
Medium wystawy – malarstwo, fotografia, rysunek, instalacja, obiekt, książka, video
Autorzy: Lena Achtelik, Maciej Cholewa, Marta Czarnecka, Marcin Czarnopyś, Magdalena Grundwald, Aleksandra Jarosz, Antonina Konopelska, Klaudia Lata, Monika Mysiak, Marek Pośpiech, Hanna Rozpara, Iwona Wilczek, Łukasz Zaręba – doktoranci Środowiskowych Studiów Doktoranckich Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Ekspozycja prezentuje różnorodne postawy artystyczne studentów Środowiskowych Studiów Doktoranckich Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Każdy z doktorantów przedstawia mały fragment swojej twórczości, prowadząc tym samym dialog z pozostałymi uczestnikami wystawy. Pretekstem do stworzenia pokazu były tytułowe „Spotkania”, które można odczytywać w kontekście spotkania twórca dzieła sztuki – dzieło sztuki – odbiorca dzieła sztuki czy spotkania z Innym. Aby odbiorca mógł obcować z dziełami sztuki w obecnym kontekście i kształcie, musiało na początku dojść do spotkania w jednym miejscu grupy młodych artystów sztuk wizualnych, wyrosłych z różnych środowisk artystycznych. Tym miejscem spotkania – punktem zero, jest Akademia w Katowicach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj