Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnicki Festiwali fotografii stratuje dziś (10.10.). Potrwa przez cały weekend

Facebook Twitter

Już po raz 18. startuje Rybnicki Festiwal Fotografii. Trzydniowa impreza startuje w piątek (10.09.) w budynku Fundacji Elektrowni Rybnik. To tam przygotowano spotkania autorskie, wystawy oraz warsztaty fotograficzne. W ramach każdej edycji Festiwalu zaprezentowanych zostaje kilkaset zdjęć w formie wystaw – indywidualnych i zbiorowych – oraz w formie multimedialnej.

Fot. rybnik.eu

Oficjalne otwarcie Festiwalu i prezentacja wystaw dziś (10.10.) o godzinie 18:00. idea tegorocznego festiwalu to „Pokazywać to, co ważne, piękne, pouczające i świeże. Integrować z dobrą fotografią” .

„Pokazywać to, co ważne, piękne, pouczające i świeże. Integrować z dobrą fotografią” – taka idea przyświeca Rybnickiemu Festiwalowi Fotografii, który w tym roku obchodzi swoje 18. urodziny!

Trzydniowy festiwal rusza w piątek, 10 września, w budynku Fundacji Elektrowni Rybnik (ul. Podmiejska 43), a w spotkaniach autorskich, wystawach czy warsztatach fotograficznych uczestniczyć będzie można do niedzieli.

Nina Giba: Osią Festiwalu są spotkania autorskie, podczas których zgromadzona publiczność ma okazję poznać przekrój twórczości najwybitniejszych artystów, reprezentujących różne gatunki fotografii: portret, dokument, reportaż, krajobraz, modę, akt, kreację, reklamę

– mówi Nina Giba, która wraz z mężem, fotografem Marcinem Gibą, od lat organizuje RFF.

W ramach każdej edycji Festiwalu zaprezentowanych zostaje kilkaset zdjęć w formie wystaw – indywidualnych i zbiorowych – oraz w formie multimedialnej.

Wstęp na Festiwal jest bezpłatny i każdy jego uczestnik może otrzymać bezpłatny katalog festiwalowy, w którym znajduje się po jednej fotografii każdego z autorów w danej edycji. Cały 3-dniowy program (spotkania z autorami, wystawy, warsztaty, Galeria Otwarta) odbywa się w budynku Fundacji Elektrowni Rybnik (ul. Podmiejska 43) i każdy może w nim uczestniczyć.

W programie tegorocznej edycji festiwalu:

piątek, 10 września:

 • 18.00 – Oficjalne otwarcie Festiwalu i zaprezentowanie wystaw
 • 18.30 – Spotkanie autorskie z prof. Bogdanem Dziworskim, nestorem fotografii, operatorem, reżyserem i scenarzystą filmowym.

sobota, 11 września:

 • 05:00-12:00 – Fotospacer i warsztaty z fotografem komercyjnym Przemkiem Chudkiewiczem – obowiązują zapisy.
 • 12:30-15:30 – Leica prezentuje: warsztaty z wybitną dokumentalistką Agatą Grzybowską – obowiązują zapisy.
 • 13:30-15:00 – Wernisaż wystawy i spotkanie autorskie: Maciej Moskwa, Mateusz Wrazidło „Roraima” (Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku, ul. Szafranka 7).
 • 16:00 – Spotkanie autorskie z dokumentalistą Mariuszem Śmiejkiem, który do Rybnika przyleci wprost z Belfastu.
 • 17:00 – Spotkanie autorskie z Kubą Kamińskim – fotoreporterem współpracującym z agencją East News oraz „Le Monde”.
 • 18:00 – Książka „Jedyne” jest zapisem rozmów z fotografkami, które często były jedynymi kobietami w męskich zespołach lub takimi, które zdecydowały się pracować w pojedynkę w tych trudnych czasach.
 • 19:00 – Książka „Jedyne” jest zapisem rozmów z fotografkami, które często były jedynymi kobietami w męskich zespołach lub takimi, które zdecydowały się pracować w pojedynkę w tych trudnych czasach.

niedziela, 12 września:

 • 12:30-13:30 – Wernisaż wystawy i spotkanie z autorem: Krzysztof Gołuch „Hotel” [Muzeum im. o. E. Drobnego w Rybniku, Rynek 18]
 • 14:30-15:30 – Wykład + sesja Q&A: „O edycji zdjęć” – Iwona El Tanbouli-Jabłońska, dyrektorka artystyczna National Geographic Polska
 • 16:00 – Spotkanie autorskie z Anitą Andrzejewską, specjalizującą się w tradycyjnej fotografii srebrowej i projektach artystyczno-społecznych łączących Europę i Azję
 • 17:00 – To będzie rozmowa o pułapkach narracji fotograficzno-tekstowej i pracy w duecie, czyli spotkanie z Adamem i Dybą Lach.
 • 18:00 – Spotkanie autorskie z Martą Zgierską – artystką wizualną należącą do grona najciekawszych na świecie fotografów tzw. młodego pokolenia.
 • 19:00 – Prawdopodobnie jest autorem Twoich ulubionych zdjęć sławnych osób, ale nawet o tym nie wiesz – to Przemysław Chudkiewicz, przyjdź go posłuchać.

Organizatorami RFF są niezmiennie od lat Nina i Marcin Gibowie, wspierani m.in. przez Miasto Rybnik.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj