Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnicki punkt pomocy humanitarnej wciąż działa i potrzebuje wsparcia

Facebook Twitter

To jeden z ostatnich punktów pomocy dla uchodźców z Ukrainy w regionie. Oprócz jastrzębskiego "Sklepu Dobra", punkt pomocy humanitarnej działa jeszcze tylko w Rybniku.

Magazyn z pomocą w Rybniku, lipiec 2022

Prowadzony przez Rybnicką Radę Kobiet przy ulicy Białych 7 potrzebuje wsparcia, by móc kontynuować działalność. Mówi przewodnicząca rady, Hanna Kustra:

Hanna Kustra: Trwamy na tyle ile możemy. Tej pomocy coraz mniej spływa, bo wojna spowszechniała ludziom. Jest ciężko, ale liczymy na to do, że ten odzew trafi do mieszkańców i zaczną spływać jakieś pojedyncze dary. Każdy kilogram kaszy, ryżu czy cukru to jest naprawdę bardzo dużo. Jest jest potrzebne naprawdę wszystko. Od żywności, po chemię, po ubrania, ciepłe, zimowe, w dobrym stanie, pościele, kołdry, poduszki. Bardzo dużo nowych osób przyjeżdża z Ukrainy. Jest bardzo dużo z terenów Charkowa, które się tutaj zjeżdżają, więc potrzebne jest wszystko tak samo jak na początku.

Z pomocy punktu korzysta około 200 osób tygodniowo. „Wojna nadal trwa” – podkreśla Hanna Kustra:

Hanna Kustra: Jest ciężko na Ukrainie ze względu na to, że bardzo dużo osób przyjeżdża z tych obozów uchodźczych, z obozów gdzie byli przetrzymywani przez Rosjan, z bunkrów, gdzie nie ma już warunków, że by tam przebywać. Nie wytrzymują też psychicznie na tych terenach, więc po prostu zaczynają przyjeżdżać. Dostajemy telefony, dostajemy wiadomości prosto nawet z Ukrainy czy mogą przyjechać, czy jest jeszcze miejsce, czy mogą gdzieś znaleźć miejsce w tym bloku na te 40 złotych na osobę. Program istnieje dla osób, które przyjeżdżają, mogą korzystać z tego programu 120 dni za 40 złotych za osobę. To się nie skończyło. Ten program jeszcze istnieje.

Warto dodać, że popołudniami w rybnickim punkcie pomocy humanitarnej prowadzone są zajęcia integrujące Polaków i obywateli Ukrainy: dla dzieci i dorosłych:

Hanna Kustra: Dziewczyny z Ukrainy tworzą siatki maskujące dla wojska ukraińskiego. Bardzo już tego zrobiły, wysyłając to cały czas na Ukrainę. Zaczęły też dziewczyny robić wełniane skarpety dla wojska ukraińskiego. A my prowadzimy zajęcia dla dzieci, adaptacyjne, korekcyjne. Mamy też fitness dla kobiet, dlatego chętnie je zapraszamy. mamy dziewczynę Natalię, która świetnie prowadzi zajęcia i mam nadzieję, że coraz więcej osób się pojawi, nie tylko z Ukrainy ale też Polaków. To jest dla wszystkich, jesteśmy otwarci dla wszystkich. Każdy dostanie u wsparcie i pomoc naszego punktu.

Punkt przy ulicy Białych 7 w Rybniku czynny jest cztery razy w tygodniu: w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki. Dary dla uchodźców z Ukrainy można przynosić przez cały tydzień od 8.00 do 19.00, poza godzinami pracy punktu można zostawiać je w recepcji.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lutego 2023