Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnicki szpital po raz kolejny apeluje do NFZ o otwarcie poradni kardiologicznej

Facebook Twitter

Jest reakcja na nasze informacje związane z blisko 5 letnim czasem oczekiwania na wizytę w jedynej poradni kardiologicznej w Rybniku. Wojewódzki Szpital Specjalistycznego nr 3 w Rybniku skierował w środę (27.10.) pismo do Narodowego Funduszu Zdrowia o uruchomienie rokowań w sprawie otwarcia poradni poza konkursem.

Lecznica o stworzenie poradni zabiega od dłuższego czasu. W tym roku wysłała już do NFZ dwa pisma. Mówi zastępca dyrektora do spraw medycznych szpitala:

Janusz Kowalski: My występujemy już z kolejnym pismem w spawie uruchomienia możliwej i dopuszczalnej przez przepisy ogólne dotyczące działalności NFZ-u formy rokowania na potrzeby i zabezpieczenie pacjentów w danym zakresie. Za każdym razem odbijamy się odpowiedzią, że zabezpieczenie pacjentów jest, niestety nasze prośby wielokrotnie kierowane do NFZ-u, za każdym razem spotykały się z odmową. Argumentem ze strony NFZ była informacja, że potrzeby pacjentów tego regionu i miasta są zabezpieczone, a tak nie jest, ponieważ na terenie miasta Rybnika funkcjonuje tylko 1 poradnia kardiologiczna, w której terminem uzyskania konsultacji w trybie planowym to jest około 5 lat, a w trybie pilnym prawie 2 lata jak nie dłużej.

Stworzenie w WSS nr 3 w Rybniku poradni kardiologicznej w oparciu o prężnie rozwijający się oddział kardiologiczny ma sens

– podkreśla dyrekcja lecznicy. Dziś jej brak znacznie utrudnia leczenie pacjenta opuszczającego szpital, ułatwiłoby to także wcześniejszą diagnozę:

Janusz Kowalski: Tych pacjentów niedopilnowanych, nie diagnozowanych w odpowiednim terminie, nie skierowanych w odpowiednim czasie do oddziału kardiologii jest strasznie dużo. Ci pacjenci trafiają w ciężkim stanie albo bardzo zaawansowanej chorobie, którą można było leczyć dużo wcześniej. Drugim elementem tej terapii jest kontynuacja tego leczenia i opieka ambulatoryjna poszpitalna. Tu jest właśnie ten problem z tą poradnią,  jedyna działająca w mieście daje bardzo odległe terminy, a ja wiemy część tych pacjentów po wypisie ze szpitala wymaga w miarę pilnej kontroli i takiego dopilnowania, a pacjent czeka na termin 2 lata, a tak naprawdę cała praca oddziału i lekarzy przestaje mieć sens, ponieważ ten pacjent nie ma kontynuacji, nie ma gdzie tego pacjenta dalej prowadzić.

Oddziałem kardiologii w WSS nr 3 w Rybniku kieruje dr Marcin Osuch. Zespół stanowi 8 stałych lekarzy i kilku dochodzących. Myślimy o rozwoju oddziału mówi ordynator:

Marcin Osuch: Ja liczę na to, że jest oddział jest przyszłością nie tylko naszą ale też społeczeństwa, które tutaj żyje. My damy szansę przeżyć temu społeczeństwu w dobrostanie przez długie lata. To jest przede wszystkim zwiększenie możliwości implantacji urządzeń elektrycznych (..). To jest rozszerzenie naszych możliwości o zabiegi ablacji zaburzeń rytmu serca, które do tej pory tutaj nie były leczone. Mamy nadzieję zacząć również leczyć inwazyjnie strukturalne wady serca.

Choroby układu sercowo naczyniowego są główną przyczyna zgonów

– dodaje:

Justyna Małyszek – Tumidajewicz: Dlatego tak ważna jest diagnostyka chorób układu krążenia i nie chodzi tu tylko o chorobę wieńcową, bo chodzi też o niewydolność serca, którego podłożem nie tylko są zmiany w tętnicach wieńcowych ale również zapalenie mięśnia sercowego, infekcje pogrypowe, które dotyczą bardzo wielu pacjentów. My sobie z tego nie zdajemy sprawy, ten temat tak naprawdę nigdy nie był poruszany ale pacjentów którzy później wymagają bardziej skomplikowanego leczenia jest wielu, właśnie z niewydolnością na tle zapalnym i oni potrzebują naszej ciągłej kontroli i dokładnej diagnostyki.

Niestety z roku na rok pacjentów przybywa. Coraz większą grupę stanowią osoby między 40. a 50. rokiem życia. Czy NFZ pozwoli na stworzenie przyszpitalnej poradni kardiologicznej w Rybniku? Póki co, nie wiemy. Kilka dni temu rzecznik NFZ w oświadczeniu pisał do nas, że:

Decyzja o ewentualnym ogłoszeniu postepowania konkursowego zostanie podjęta po koniec roku, konieczne jest bowiem przeanalizowanie przesłanek płynących z poziomu realizacji świadczeń.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj