StartKultura

Rybnickie Dni Literatury – program

W spotkaniach literackich wzięło wtedy udział 8 tysięcy osób, a rybnickie księgarnie w zaledwie dwie doby sprzedały dwa tysiące tomików poezji! Sukces imprezy zachęcił jej pomysłodawców do kontynuowania inicjatywy i uczynienia z niej cyklicznego wydarzenia. I tak rok później, już pod nazwą Rybnickich Dni Literatury, zorganizowano blisko 60 spotkań, w których w sumie wzięło udział prawie 10 tysięcy osób. W Rybniku gościli wtedy między innymi: Magdalena Samozwaniec, Anna Kamieńska, Mieczysław Jastrun, Gustaw Morcinek, Tadeusz Nowak, Julian Przyboś…

WYGRYWAJ PODWÓJNE WEJŚCIÓWKI NA KAŻDĄ BILETOWANĄ IMPREZĘ, ORGANIZOWANĄ W RAMACH
RYBNICKICH DNI LITERATURY

Sprawdź harmonogram tegorocznej edycji Rybnickich Dni Literatury:

 • 13.10.2012, sobota, godz.18.00, sala widowiskowa RCK

Wiesław Ochman i goście
Wielka gala wiedeńsko-neapolitańska. Wystąpią: Filharmonia Rybnicka im. Braci Szafranków, Wiesław Ochman i jego goście: Aleksandra Stokłosa – sopran, Renata Dobosz – mezzosopran, Adam Żaak – baryton.

Bilety: I miejsca – 80 zł, II miejsca – 70 zł.

 • 14.10.2012, niedziela, godz.17.00

Wariacje Tischnerowskie. kabaret filozoficzny
Wystąpią: Jerzy Trela, Piotr Cyrwus, Marcin Zacharzewski, Beata Schimscheiner, Agnieszka Findysz oraz zespół Trebunie Tutki.Teatr STU z Krakowa.

Tischnerowska koncepcja świata i człowieka ukazana w przystępnej, dowcipnej formie góralskich opowieści i góralskiego spojrzenia na życie. Inauguracja XLIII Rybnickich Dni Literatury oraz wręczenie Honorowej Złotej Lampki Górniczej.

Bilety: I miejsca 80 zł, II miejsca 70 zł

 • 15.10.2012, poniedziałek, godz.14.00, aula Uniwersytetu Śląskiego, ul. Rudzka 13, Rybnik
  Spotkanie autorskie z Anną Janko. Moderator: dr Marta Cuber
 • 15.10.2012, poniedziałek, godz.18.00
  Konfrontacje filmowe 2012 – pokaz „Literatura i film”

   Projekcja: „Palacz zwłok” (Czechy), „Koriolan” (Anglia)

   CZYTAJ WIĘCEJ

 • 16.10.2012, wtorek, godz. 10.00, Zespół Szkół Technicznych
  Spotkanie literackie z Tadeuszem Kijonką
 • 16.10.2012, wtorek, godz. 17.00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku, ul. Szafranka 7
  Spotkanie literackie z Mikołajem Łazińskim, moderator dr Marta Cuber
 • 16.10.2012 godz. 19.00
  Akacje i cynamon. Montaże

Na podst. korespondencji i prozy Brunona Schulza, Zofii Nałkowskiej, Debory Vogel, Józefiny Szelińskiej, Romany Halpern, Anny Płockier oraz książki „Regiony wielkiej herezji” Jerzego Ficowskiego.

adaptacja i reżyseria: Joanna Grabowiecka
scenografia: Melania Muras
stylizacja i koordynacja: Izabela Świrkowska
występują: Agnieszka Łucya, Sylwia Najah, Ernestyna Winnicka.

W twórczości Brunona Schulza kobiety pełnią rolę fetysza. W życiu jednak artysta traktował je z najwyższą powagą. Były dla Schulza partnerkami dialogu na temat sztuki, inspirowały go, a wreszcie dawały mu wsparcie psychiczne. Tragiczne dzieje Historii sprawiły, że większość z nich podzieliła jego los ginąc podczas II wojny światowej, a te, które przeżyły nigdy nie pogodziły się z jego nieobecnością płacąc za to cenę samotności i wyobcowania.

Cudem ocalała z wojennej pożogi korespondencja, osobiste relacje oraz fragmenty twórczości Schulza, dają szansę, by na ich podstawie zrekonstruować biografie i sylwetki kobiet wybitnych: utalentowanych, odważnych, wrażliwych, a które z racji przedwczesnej śmierci lub świadomego wyboru zostały skazane na zapomnienie. Poznając je, mamy szansę zbliżyć się do fenomenu, jakim był autor Sklepów cynamonowych, człowiek skomplikowany, pełen sprzeczności, po mistrzowsku żonglujący słowem i emocją.

Spektakl „Akacje i cynamon. Montaże” można określić jako „kadysz”, formę modlitwy nad symbolicznym grobem Schulza, który do dziś pozostaje nieznany. Pokaz przedpremierowy odbył się w sierpniu 2011 podczas Festiwalu Warszawa Singera.

„Ten spektakl to wydarzenie artystyczne” – prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska

„W Żydowskim doskonałe „Akacje i cynamon. Montaże”. Rezerwujcie bilety.”- Andrzej Golimont, radny Miasta St. Warszawy. W 2012 r. przypada 120. rocznica urodzin Brunona Schulza i 70. rocznica jego tragicznej śmierci w listopadzie 1942 r. Senat ogłosił listopad 2012 r. Miesiącem Brunona Schulza.

Bilety: 20 zł

 • 16.10.2012, wtorek, godz. 20.00, PUB Paleta, ul. Piłsudskiego 4, Rybnik
  Spotkanie literackie z Katarzyną Fetlińską, Marcinem Biesem, Kirą Pietrek, Tomaszem Bakiem. Moderator Robert Rybicki
 • 17.10.2012, środa, godz.10.00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna
  Spotkanie literackie z Romualdem Pawlakiem, autorem bajek dla dzieci.
 • 17.10.2012, środa, godz.12.30, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna – filia nr 18 (Nowiny)
  Spotkanie literackie z Romualdem Pawlakiem autorem bajek dla dzieci.
 • 17.10.2012, środa, godz. 16.30, Barek Alcafe – Galeria Sztuki RCK
  Spotkanie literackie z Piotrem Gabrielem Skorupą połączone z promocją książki „Trzeba zachować trochę życia”, moderator Bożena Świrek
 • 17.10.2012, środa, godz.18.00
  Koncert Fraszki na biegunach: Koncert zespołu Bieguni połączony ze spotkaniem z poetą Włodzimierzem Brzezińskim

   Bilety: 20 zł

 • 17.10.2012, środa, godz. 20.00, PUB Paleta, ul. Piłsudskiego 4, Rybnik
  Spotkanie literackie z Robertem Rybickim. Moderator: Anna Kałuża
 • 18.10.2012, czwartek, godz. 12.00, aula Uniwersytetu Śląskiego
  Spotkanie literackie z Jackiem Dehnelem, moderator prof. Krzysztof Kłosiński
 • 18.10.2012, czwartek, godz. 17.00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku
  Spotkanie literackie z Jackiem Dehnelem, moderator: Aleksandra Kotas.
 • 18.10.2012, czwartek, godz.19.00

Mamromironczenie – projekt multimedialno-ruchowy w wykonaniu Teatru Tańca Wahadło z elementami wierszy Mirona Bałoszewskiego
Obsada: Nina Wolska-Pruszowska, Bernadeta Pander i Aleksandra Holesz
Muzyka: Tomasz Manderla

“Szumy, zlepy, ciągi” – językowa gra pozorów oparta na rytmie
i muzykalności niespójnych tematycznie fragmentów wierszy Mirona Białoszewskiego. Labirynt słów, w którym językowe skojarzenia skutecznie niweczą pierwotną intencję i sens wypowiedzi, ostatecznie sprowadzając wielopoziomowe kaskady słowne do równie kalekich skrótów. Paradoksalnie jednak okazuję się, że siła języka tkwi właśnie w owej ułomności pozwalającej na pełniejsze nasycenie obrazu. Gramatyka języka przekształca się w “dramatykę” języka, swoiste semantyczne pole bitwy, gdzie kalectwo językowe ukazuje istotę rzeczy oraz nas samych w szerszej perspektywie.

Autorzy projektu:

Grupa Wahadło istnieje od 2007 roku z siedzibą w Fundacji Elektrowni Rybnik. Grupa działała od 8 lat w dziedzinie teatru tańca. Ze swoimi spektaklami oraz warsztatami jest zapraszana na festiwale i gościnne występy w całym kraju, gdzie była wielokrotnie nagradzana. Poza działalnością sceniczną grupa prowadzi warsztaty z tańca współczesnego oraz warsztaty ruchowe z wykorzystaniem języka migowego i gestogramów.

Tomasz Manderla absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie skrzypiec, zajmuje się obecnie muzyka poważną oraz eksperymentalną, elektro wykonując muzykę elektroniczną na żywo. Pedagog żorskiej szkoły muzycznej, udziela się w wielu projektach i eksperymentach muzycznych.

Bilety 20 zł

 • 19.10.2012, godz.10.00, sala widowiskowa RCK

Pułapki prowincji, czyli dlaczego bez regionalizmu nie ma demokracji. Rozmawiają Aleksandra Klich, szefowa Magazynu Świątecznego Gazety Wyborczej i Zbigniew Kadłubek, profesor Uniwersytetu Śląskiego.

 • 19.10.2012, godz. 10.00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku
  „U źródeł tajemnicy zachwytu” wykład dra Jacka Kurka rozpoczynający cykl pt.:”Tajemnica i poznanie – uwagi o kulturze i wyobraźni”.
 • 19.10.2012, piątek, godz. 16.30 – barek Alcafe w TZR
  Spotkanie literackie z Marianem Kisielem, moderator Marta Cuber
 • 19.10.2012, piątek, godz. 19.00
  Muzyczna bomboniera – recital piosenki autorskiej Basi Stępniak-Wilk z zespołem.

Bilety: 40 zł.

Basia Stępniak–Wilk – śpiewająca autorka i kompozytorka, artystka kabaretowa; lublinianka mieszkająca na stałe w Krakowie. W 1995 roku zadebiutowała w Piwnicy pod Baranami i kabarecie Loch Camelot, w którym do dziś występuje.

Podczas koncertów Basi towarzyszą: Krzysztof Cyran – gitara klasyczna, Marek Bazela – fortepian, Paweł Solecki – fagot, melodica, cajon, Michał Braszak – kontrabas, Gertruda Szymańska – instrumenty perkusyjne. Ci znakomici muzycy pojawiają się w różnych “konstelacjach”, by opracowanie muzyczne zawsze było stosowne do przestrzeni spotkania ze słuchaczami.

 • 21.10.2012, niedziela, godz.18.00
  Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny

Wystąpią: Kuba Badach z zespołem oraz Filharmonia Rybnicka im. Braci Szafranków

Bilety: I miejsca 70 zł, II miejsca 60 zł

Zostaw komentarz