Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybniczanie głosują, jak wydać dwa miliony złotych [FOTO]

Facebook Twitter

Rybniczanie głosują i wybierają to, co chcieliby, żeby powstało w ich dzielnicy. Od kilku dni trwa głosowanie nad projektami zgłoszonymi do budżetu obywatelskiego. Pomysły składali sami mieszkańcy, a urzędnicy po zaopiniowaniu czy dany wniosek spełnia wymogi regulaminu, wprowadzali go na listę projektów.

Wybór należy do samych mieszkańców. Wczoraj głosowała między innymi dzielnica Smolna. To dobry pomysł dzielenia pieniędzy – mówili ci, którzy przyszli na głosowanie:

Pomysł jest dobry, ale czy będzie zrealizowany? Jak długo to będzie trwało?

Radio 90: Taka forma głosowania pani się podoba?

Tak, podoba mi się. Bardzo dobry pomysł, idea słuszna. Chciałabym, żeby moje dziecko miało dostęp do fajnego placu zabaw, takiego z prawdziwego zdarzenia. I oczywiście sama też chciałabym skorzystać z siłowni, która być może też tutaj powstanie.

W ostateczności największą ilość głosów zdobyła modernizacja alejki i skweru między ulicami Raciborską i Kotucza. Zakłada ona rewitalizację boiska do piłki nożnej, siatkówki i tenisa oraz utworzenie siłowni na wolnym powietrzu. Frekwencja na głosowaniach jest zadowalająca, ale nie zachwyca. Na razie największą odnotowano w Stodołach, gdzie przyszła zagłosować jedna czwarta mieszkańców. W pozostałych dzielnicach zainteresowanie jest średnie. Być może jest to efekt tego, iż w wielu dzielnicach głosowanie odbywa się już o godzinie 16.00. To może być dla niektórych kłopotliwe – przyznaje w rozmowie z Arkadiuszem Żabką Mateusz Motyka, naczelnik Wydział Rozwoju, Promocji Gospodarczej i Integracji Europejskiej z Urzędu Miasta w Rybniku:

Mamy głosy, że ktoś chciał zagłosować, ale pracuje do 17.00, 18.00… Jest to problem, ale jeżeli komuś zależy, żeby zagłosować, to musi przyjść na tą wyznaczoną godzinę, tylko wtedy można zagłosować.

Radio 90: Dlaczego głosowanie odbywa się o tej porze i tylko w jednym dniu?

Takie przyjęliśmy założenie, jest to projekt pilotażowy, także wnioski będziemy wyciągać w przyszłości. Gdyby głosowanie odbywało się w formie papierowej przez kilka dni, byłoby to trudne do zorganizowania ze względów technicznych. chyba, żeby odbywało się drogą elektroniczną. Jednak kilka lat temu mieliśmy też do czynienia z nadużyciami. W głosowaniu elektronicznym, w wyniku jakichś czynności niedozwolonych, jeden głos był liczony jako sto.

Co ciekawe w trzech dzielnicach: Niewiadomiu, Śródmieściu i Radziejowie żadne z proponowanych przedsięwzięć nie uzyskało pozytywnej oceny komisji w Urzędzie Miasta, dlatego też tam głosowania się nie odbywają:

Projekty w tych dzielnicach bądź nie były zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego, bądź dotyczyły nieruchomości, które miasto wyznaczyło na sprzedaż. Były też projekty źle oszacowane. Ktoś chciał zrobić chodnik za 40 tysięcy złotych, a wydział merytoryczny zweryfikował tą inwestycję i okazało się, że kosztuje ponad 100 tysięcy złotych, to trudno, żeby takie zadanie realizować. Kładka na kampusie jest w planach miasta, zgłosiliśmy projekt o dofinansowanie ze środków unijnych, jest na liście rezerwowej. Projekt zakłada zagospodarowanie całego kampusu wraz z kładką dla pieszych, więc trudno głosować tylko nad kładką, mógłby być potem problem, by otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych, a to jest kilka tysięcy złotych.

W sumie urzędnicy na 69 otrzymanych przez mieszkańców projektów, do głosowania skierowali 42 pomysły. Dodajmy, że do podziału są 2 mln złotych, projekty mają zostać zrealizowane w przyszłym roku.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024