Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybniczanie robili świece okopowe dla ukraińskich żołnierzy [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Wystarczy puszka, do której wkładamy falistą tekturą i wosk lub parafina, którą zalewamy puszkę - to prosty przepis na stworzenie świecy, która będzie się palić przez kilka godzin. Świece okopowe - produkt bardzo potrzebny.

świece okopowe

Świece okopowe palą się nawet 6 godzin

Wczoraj (08.02.) w siedzibie Rybnickiej Rady Kobiet przez kilka godzin rybniczanie, a także sami Ukraińcy robili świece okopowe dla ukraińskich żołnierzy przebywających na wojennym froncie. Na miejscu był Arkadiusz Żabka:

Co ważne świece, kartony i puszki przynieśli sami rybniczanie

– mówi inicjatorka akcji Agata Golińska z koła powiatowego 2050.

Agata Golińska: Rybniczanie naprawdę potrafią się organizować. Mamy bardzo dużo materiału. Baliśmy o wosk, a mamy go bardzo dużo. Zbierały go szkoły, restauracje, osoby indywidualne. Zbierali także ogarki, niedopalone świece, wkłady do zniczy, parafinę. Mamy nawet panią ze Stanów Zjednoczonych, która nam ufundowała wiele kilogramów wosku.

świece okopowe

Świece mają dotrzeć jeszcze w lutym na Ukrainę. Trafią na front w Donbasie. Palić się będą nawet przez 6 godzin:

Agata Golińska: To są takie dosyć nietypowe świece, które dają bardzo dużo ciepła żołnierzom siedzącym na mrozie w okopach. Potrafią nie tylko zagrzać, dzięki temu, że palą się na całej powierzchni, mogą sobie podgrzać posiłek czy nawet zagotować wodę na herbatę. Taka świeca, którą własnoręcznie zrobiłam, żeby wypróbować przed dzisiejszą akcją, paliła się 6 godzin. To jest 6 godzin dużego płomienia, takiego małego prywatnego ogniska.

Robiliśmy w siedzibie Rybnickiej Rady Kobiet różne rzeczy i pomagamy na wiele sposobów, ale świece okopowe dla żołnierzy robimy po raz pierwszy

– dodaje Grażyna Graś z RRK:

Grażyna Graś: Dla nas to jest nowość. Uczymy się, podglądamy. Myślę, że takie akcje jeszcze będą. Można powiedzieć, że u nas jest właściwie wszystko od pomocy prawnej, lekarskiej, psychologa przez pomoc w znalezieniu mieszkań. Właściwie nie ma takiej dziedziny, w której nie byliśmy w stanie pomóc. Jeżeli ktoś się do nas tutaj zwróci, pomagamy we wszystkim.

Zobacz instruktaż, jak zrobić świece okopowe?

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 czerwca 2023