Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Autobusy na wodór będą tańsze niż zakładano

Facebook Twitter

Do przetargu stanęło 2 oferentów jeden z nich zaproponował dostarczenie pojazdów za mniej niż 77 mln złotych, druga oferta jest o ponad 10 mln złotych tańsza.

fot. rybnik.eu

Zamówienie obejmuje dostawę 20 sztuk autobusów standardowych wraz z wyposażeniem. Pojazdy mają być klimatyzowane, wyposażone w ogrzewanie wodne. Każdy ma pomieścić min. 80 osób, z czego 29 na miejscach siedzących. Ponadto autobusy mają mieć porty USB do ładowania urządzeń mobilnych, oświetlenie obszaru drzwi, wyświetlacze LED i LCD, automatyczne zapowiedzi, nagłośnienie, kasowniki, monitoring, system zliczania pasażerów, w kabinie kierowcy przewidziano alkomat oraz lodówkę. Zasięg na jednym tankowaniu wodorem określono na 300 km.

Obie oferty są znacznie poniżej budżetu określonego na 88 mln zł brutto. W styczniu okaże się, która z firm zadba o wożenie rybnickich pasażerów nowoczesnymi „wodorowcami”.

Termin składania ofert minął 29 grudnia. W przetargu wzięły udział dwie firmy: Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. z kwotą 76,9 mln zł, PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy Sp. z o.o. z kwotą 66,1 mln zł.

Co ważne – obie oferty są znacznie poniżej budżetu określonego na 88 mln zł brutto. W tej chwili trwa sprawdzanie pod kątem formalnym złożonych ofert. Po Nowym Roku okaże się, która z firm zadba o wożenie rybnickich pasażerów nowoczesnymi „wodorowcami”.

Nie ukrywam, że jestem bardzo mile zaskoczony, że w czasie, kiedy niemalże regułą stało się składanie ofert mocno przewyższających założenia budżetowe, tym razem mamy oferty na znacznie niższe kwoty, niż zakładaliśmy

– mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Wprowadzenie autobusów wodorowych to dla Rybnika ogromny krok w przyszłość – zwłaszcza w czasach, kiedy tak istotne staje się korzystanie z pewnych i czystych źródeł energii. Jestem przekonany, że rybniczanie docenią komfort i jakość jaką już wkrótce oferować będzie transport miejski

– dodaje prezydent.

Warto przypomnieć, że na zakup 20 autobusów wodorowych miasto uzyskało dotację wysokości 45,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zapewnia ono pokrycie 65 proc. kosztów zakupu 20 autobusów wodorowych. Otrzymane przez Rybnik dofinansowanie jest jednym z pięciu najwyższych w Polsce i drugim najwyższym w województwie śląskim, jakie zostały przyznane przez NFOŚiGW ramach konkursu „Zielony Transport Publiczny”. Nowe autobusy pozwolą na osiągnięcie efektu ekologicznego, jakim jest zmniejszenie emisji CO2, ograniczenie emisji tlenków azotu oraz pyłów PM10.

Zgodnie z planem, pierwsze autobusy wodorowe powinny wyjechać na ulice Rybnika w II kwartale 2023 roku. Nieco wcześniej, bo już w I kwartale 2023 roku przy ul. Budowlanych 6 powstanie ogólnodostępna stacja do tankowania wodoru samochodów osobowych i autobusów.

Przypomnijmy, że Rybnik kupił też właśnie 11 sztuk fabrycznie nowych autobusów o napędzie hybrydowym – na rybnickie drogi powinny one wyjechać w połowie 2023 roku.

W tej chwili linie autobusowe komunikacji miejskiej, organizowane przez Miasto Rybnik, obsługują w sumie: 23 autobusy elektryczne różnej długości; 12 autobusów zasilanych sprężonych gazem ziemnym różnej długości oraz ok. 60 zasilanych olejem napędowym.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 maja 2023