Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik bada klimat rowerowy. Jeździsz na rowerze? Wypełnij ankietę

Facebook Twitter

Rybnik bierze udział w ogólnopolskim badaniu tzw. klimatu rowerowego. Chodzi o ustalenie czy miejscowości w Polsce są przyjazne rowerzystom. Każdy kto chce się wypowiedzieć, powinien wypełnić ankietę.

Dzisiejsza (8.11.) niedziela sprzyjała rowerzystom, mimo tego, że w kalendarzu listopad wiele osób ruszyło dziś na przejażdżki, korzystając  z aury. W niedzielny wieczór można wypełnić ankietę.

Link do ankiety: TUTAJ!

Założeniem ankiety jest znalezienie odpowiedzi na pytania: czy Twoja miejscowość odnosi się z sercem do ruchu rowerowego? Czy jazda rowerem w Twojej miejscowości sprawia radość, czy jest raczej źródłem stresów? Udział rybniczan w tych badaniach dostarczy wielu ważnych i ciekawych informacji na temat klimatu rowerowego w naszym mieście.

– mówi Łukasz Karbowiński, rybnicki oficer rowerowy.

Europejskie Badania Klimatu Rowerowego są próbą zebrania opinii o jakości warunków korzystania z roweru w Polsce. Są one realizowane przez Polską Unię Mobilności Aktywnej w porozumieniu z innymi organizacjami rowerowymi Europy, zrzeszonymi w Europejskiej Federacji Cyklistów.

Proces badawczy składa się z trzech faz: rekrutacji zainteresowanych samorządów, badania właściwego, gdzie mieszkańcy – codzienni użytkownicy rowerów, wypełniają anonimową ankietę (online lub stacjonarnie), w której oceniają warunki panujące w swoim mieście lub gminie. Ostatnim etapem jest przygotowanie raportów. Wyniki przedstawiane będą w 6 stopniowej skali i będą powszechnie dostępne.

Rezultaty badań kierowane są do samorządowców, osób decyzyjnych oraz osób odpowiedzialnych za kształtowanie ruchu. Do udziału w badaniu zgłosiły się 82 samorządy z całej Polski. Udział miast i gmin w badaniu jest bezpłatny – tłumaczy Rafał Glazik, sekretarz generalny Polskiej Unii Mobilności Aktywnej– organizator projektu badawczego.

Wyniki testu umożliwią stworzenie wielowymiarowego obrazu sytuacji osób korzystających z rowerów w poszczególnych miastach i gminach kraju, dając możliwość wsparcia argumentów na rzecz poprawy warunków jazdy rowerem i jakości przestrzeni publicznych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj