Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Będą zmiany na liniach, nowe wiaty, nowe autobusy i defibrylatory na przystankach

Facebook Twitter

Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku szykuje zmiany, by zachęcić do jazdy autobusami po mieście. Jak mówi Radiu 90 Łukasz Kosobudzki dyrektor ZTZ jest potrzeba nowych połączeń a pokazuje to linia, jaka od 1 lipca jeździ po centrum Rybnika. Była reklamowana jako linia dla seniorów, ale trasa przez Smolną i osiedle Nowiny jest dla wszystkich.

Przystanki na Placu Wolności mają się zmienić jesienią

Łukasz Kosobudzki: Ja chciałem wypromować linię, która krąży typowo po centrum miasta i rozwozi ludzi w podróżach poza szczytowych. Typowo po mieście, małym autobusikiem, bo nie wiedzieliśmy, jaki popyt, skrojona rzeczywiście dal emerytów ponieważ pod ośrodki zdrowia, targowisko. Wiemy i mamy sygnały, że osoby w młodszym wieku również chcą tą linią jeździć, a ja podkreślam, że jest to linia dla wszystkich, na normalne bilety.

Już wiadomo, że linia będzie jeździć także w soboty do południa, by dowieźć mieszkańców osiedli na targowisko w centrum miasta. Linia uruchomiona na próbę prawdopodobnie będzie też kursować od września do końca roku.

Trasa autobusu będzie przebiegać przez następujące przystanki:

Dworzec Autobusowy, Śródmieście Dworek, Śródmieście Sąd, Śródmieście ZUS, Smolna Reymonta, Maroko Nowiny Raciborska, Maroko Nowiny Chabrowa, Maroko Nowiny, Maroko Nowiny Kominka, Maroko Nowiny Budowlanych, Dworzec Autobusowy, Rybnik Północ Rudzka Cmentarz. Autobus będzie wyjeżdżał co godzinę, począwszy od 7.00 do 16.00.

Droga powrotna autobusu będzie wiodła przez przystanki:

Rybnik Północ Rudzka Cmentarz, Dworzec Autobusowy, Maroko Nowiny Rondo Mazamet, Maroko Nowiny Budowlanych, Maroko Nowiny Orzepowicka, Maroko Nowiny Chabrowa, Maroko Nowiny Raciborska, Smolna Reymonta, Smolna rondo Wodzisławskie, Śródmieście Sąd, Śródmieście Dworek, Dworzec Autobusowy. Z początkowego przystanku kurs będzie realizowany co godzinę – pierwszy o 7.25, ostatni o 16.25.

Nie udało się uruchomić linii nocnych w Rybniku:

Łukasz Kosobudzki: Dwa tygodnie temu mieliśmy uruchomić takie 4 bogate linie, który kursowałyby od 23.00 do 4.00, bo mieliśmy takie sygnały, że jest kino, są ogródki, nie ma jak dojechać z pracy z tych ogródków. Ale okazało się, że brakuje kierowców, którzy w okresie pandemii i braku turystyki przyszli do komunikacji, a teraz niestety odeszli od komunikacji miejskiej do turystyki i nie ma jak tych linii puścić. Nie da się, pomimo, że w nocy czas pracy kierowców nas obliguje, żeby były określone przerwy.

ZTZ zapowiada także modernizację przystanków, właśnie ogłoszono przetarg na 18 nowych wiat wraz z witaczem. Wykonane z profili stalowych lub aluminiowych, ze ścianami z roślin staną przy ulicy Mikołowskiej czy Rudzkiej. Zobacz jak mają wyglądać witacze na nowych przystankach:

Do jesieni nowe wiaty będą też na Placu Wolności:

Główny przystanek w mieście ma być zrobiony na błysk

– słyszymy w ZTZ. W planach na drugą połowę roku są też defibrylatory, które będą dostępne na trzech przystankach w centrum miasta.

 

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj