Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik Blues Festival

Facebook Twitter

Blues oznacza smutek i rozpacz. Będzie królował w Rybniku na 10. już Rybnik Blues Festival. Impreza 19 i 20 lipca.

Sobota (19.07.) rozpocznie się od przesłuchań zespołów zakwalifikowanych do konkursu. Decyzją jury wezmą w nich udział następujące grupy:

  • ASH’N’BECHER (Radzionków)
  • BLUE CAB (Kraków)
  • FORSAL (Częstochowa)
  • INSTANT BLUES (Zielona Góra)
  • KUŚ & WYDRO (Bytom)
  • PERDUO VNC (Kraków)
  • SKL BLUES (Kłobuck)
  • WICKED HEADS (Kraków)

Koncerty zespołów konkursowych zaplanowano od 15.00 w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Tuż po nich występy zaproszonych grup, m.in. BURNIN’ HEARTS, Dr Blues & SOUL RE VISION, Midnight Blues, The Jan Gałach Band.

W niedzielę (20.07.) koncerty od 16.00.

BURNIN’ HEARTS to band rodem z Mazowsza. Grają dynamiczne rockabilly. Ich atutem jest instrumentarium kojarzone z epoką lat 50-tych ubiegłego wieku, czyli gitara, kontrabas, bębny i wokal. W swoim repertuarze, oprócz numerów autorskich, mają utwory takich tuzów sceny, jak Elvis Presley, Gene Vincent, Eddie Cochran, Carl Perkins, Stray Cats czy Head Cat. W skład zespołu wchodzą muzycy od wielu lat związani z polską sceną rockabillową, rock and rollową i bluesową. Od 2012 roku Burnin’ Hearts zagrali ponad 80 koncertów – w klubach i na takich festiwalach jak Bulwar Fest w Bydgoszczy, XX i XXI Blues Express w Poznaniu, VIII Polish Boogie Festival w Człuchowie oraz Malkov Rumble Rockabilly Party 2012 w Czechach. Na swoim koncie zespół ma wydaną własnym sumptem EP-kę „Hard Strike Rockabilly”. W lutym 2014 wydał debiutancką płytę ”Rockabilly Life”, na której znalazł się autorski materiał.

BURNIN’ HEARTS :
Czarek Szymaniak – wokal
Paweł „Yoda” Jodko – gitara
Andrzej „Pleban” Chorzela – kontrabas
Artur „Arczi” Mańkowski – bębny

https://pl-pl.facebook.com/burnin.hearts

Dr Blues & SOUL RE VISION powstał w 2011 roku. Nazwa zespołu – SOUL RE VISION – to gra kilku słów w języku angielskim: soul – styl muzyczny, który głównie jest wykonywany oraz dusza (bezpośrednie znaczenie); revision – korekta, przejrzenie, poprawienie, wersja; re – ponowne, ponownie; vision – wizja, spojrzenie, widzenie, wzrok, widok, wyobrażenie, czyli: Soul Revision = Soul Re Vision = przejrzenie muzyki soulowej = ponowne spojrzenie = kolejna wersja = nowa wizja = kolejne wyobrażenie = odnowienie…lub w bardziej przenośnym znaczeniu: ponowne spojrzenie w głąb swojego wnętrza = odnowienie duszy = kolejna wizja siebie.
Pomimo nazwy sugerującej daleko idące nowatorstwo, odniesienie do teraźniejszości, odnowę. Stylistyka grupy oparta jest przede wszystkim na klasycznej, czarnej muzyce lat 60. oscylującej wokół bluesa, rhythm&bluesa oraz wczesnego soulu. Program Dr Blues & SOUL RE VISION obejmuje w znakomitej większości najciekawsze, najbardziej znane i lubiane standardy soulowe oraz rhythm&bluesowe, w większości dynamiczne utwory o wręcz tanecznym charakterze.

http://www.soulrevision.pl/

Midnight Blues tworzą muzycy wywodzący się z Lubina. Formacja założona została z inicjatywy dwóch muzyków: Artura Błaszkowskiego i Mariusza Wilanowskiego w grudniu 2007 roku. Midnight Blues w swoim repertuarze muzycznym trafia w szerokie spektrum bluesa. Członkowie zespołu to konglomerat doświadczonych muzyków, mających za sobą bagaż doświadczeń estradowych. Większość z nich wróciła do grania po wielu latach nieobecności na scenie, z jednego tylko powodu – z powodu miłości do muzyki. Rok 2011 zapisał się w historii zespołu wieloma sukcesami. Midnight Blues brał udział w licznych festiwalach i przeglądach bluesowych. We wszystkich, do których zespól zgłosił swój akces, zdobył kwalifikacje, a w dalszej kolejności zmagań konkursowych otrzymał m.in.: główną nagrodę Grand Prix, Nagrodę Finansową, Nagrodę Publiczności w przeglądzie zespołów „Ale Banda” w Wałbrzychu, Wyróżnienie na Festiwalu im. Miry Kubasińskiej „Wielki Ogień” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ale kolejny i chyba największy sukces zespołu, to Nagroda Publiczności oraz Wyróżnienie na festiwalu „Blues nad Bobrem” w Bolesławcu oraz I miejsce na międzynarodowym festiwalu – 9. Rybnik Blues Festival w 2013 roku. 24 maja 2014 r. podczas Festival May Blues Meeting w Koźminie Wlkp. zespół otrzymał Grand Prix, nagrodę finansową oraz możliwość rejestracji singla w Studio PLAY Artura Obarskiego w Ostrzeszowie.

www.midnightblues.pl

The Jan Gałach Band powstał z inicjatywy lidera zespołu Janka Gałacha. Obecny skład grupy wykrystalizował się w 2011r., kiedy to na stałe do zespołu dołączyła wokalistka Karolina Cygonek. Tworzący go muzycy to doświadczeni instrumentaliści. Muzykę zespołu można określić jako szeroko pojętną ambitną muzykę rockową z elementami blues-rocka, jazzu i fusion. Zespół nie stroni od improwizacji, przez co utwory przedstawiane na koncertach tworzą prawdziwy kolaż dźwiękowy i sprawiają, że każdy występ zespołu jest inny i niepowtarzalny. Fascynacja takimi wykonawcami, jak The Allman Brothers Band, Mahavishnu Orchestra czy Billy Cobham przywołuje ducha muzyki pierwszej połowy lat 70-tych. Występy na żywo mogą kojarzyć się także z twórczością amerykańskich jam bandów, jak Widespread Panic, Phish czy Gov’t Mule.

25 września 2013 ukazała się płyta „Jan Gałach & Friends”, będąca uwieńczeniem pracy zespołu oraz kilku zaprzyjaźnionych muzyków.

http://jangalachband.pl/

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj