Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik chce nowego biznesowego centrum [FOTO]

Facebook Twitter

Biurowce, wielopoziomowy parking, zamknięcie dla ruchu Placu Armii Krajowej. Rybnik chce zmienić oblicze tej części miasta. To właśnie obok pierwszego z prawdziwego zdarzenia biurowca K1, gdzie w sąsiedztwie siedzibę ma Urząd Skarbowy, ZUS, Komenda Miejska Policji powstać ma nowoczesne centrum.

Musimy wykorzystać drogę Pszczyna Racibórz, bliskość dworca kolejowego i potencjach 600 tysięcznego regionu, by to stworzyć takie miejsce

– mówił podczas konferencji poświęconej nowym planom miasta prezydent Piotr Kuczera:

Piotr Kuczera: Pomyślmy o Rybniku jako o przestrzeni, gdzie możemy stworzyć w pewnym sensie nowe miasto. Dzisiaj mamy 27 tys. metrów kwadratowych całkowitych powierzchni biurowych. Wydaje się, że to dużo. Ale ja mówię: chcemy więcej. Chcemy więcej, bo chcemy być nadal centrum, chcemy, aby te nowe gałęzie, nie przemysłu już, ale gałęzie gospodarki, które są podstawowe. Podstawowe do XXI wieku, biorąc uwagę przesył danych, pewnego początku o nowym mieście, o nowej części miasta Rybnika.

By wizja prezydenta stała się rzeczywistością, konieczna jest zmiana planu zagospodarowania przestrzennego tej części miasta. Włodarze chcą wyłączyć ruchu samochodowy w tym obszarze i stworzyć zieloną przestrzeń między powstającymi budynkami biurowymi. Dlatego jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny na zagospodarowanie tego terenu.
Ale już tej teraz zmienia się ta część Rybnika. W pobliżu biurowca, w którym dziś odbyła się konferencja, w miejscu starego budynku powstaje nowoczesny obiekt, w którym siedzibę znalazła jedna z firm IT. Inwestorem jest rybniczanka Małgorzata Moczała, która zwraca uwagę, że biznes musi czuć większe wsparcie ze strony urzędników:

Małgorzata Moczała: Mamy taki pomysł w naszej firmie, że rewitalizujemy trochę Rybnik. To jest jeden z kilku budynków, który przebudowaliśmy bądź odnowili. Jest jedna rzecz, na którą chciałabym zwrócić uwagę. To, że miasto przedstawia i samorząd na pomysł na to, to my jako przedsiębiorcy musimy mieć większe wsparcie ze strony urzędników. Nie prezydenta, tylko urzędników. Urzędnicy, którzy różnie interpretują te same dokumenty. Urzędnicy, którzy maksymalnie przeciągają wydanie na przykład dokument, który w Katowicach ja uzyskuję w dwa tygodnie, w Koszalinie, gdzie również mam inwestycję dostaję go od ręki, a w Rybniku to trwa 180 dni i ja muszę używać wszelkich form nacisku, żeby się to zadziałało.

W drugiej połowie przyszłego roku gotowy ma być kolejny biurowiec, który będzie połączony z istniejącym budynkiem K1

– zapowiedziała Joanna Szwelengreber dyrektor zarządzający biurowcem:

Czy Rybnik ma szansę stać się miastem przyciągającym nowoczesne inwestycje? Odpowiedzi na to pytanie szukała firma doradcza Colliers, która przeanalizowała potencjał inwestycyjny miasta i całej aglomeracji, przygotowując raport „Kierunek – Rybnik”. Mówi Barbara Pryszcz z katowickiego biura regionalnego:

Marcin Fabianowicz z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu podkreśla, że duże miasta są już nasycone nowoczesnymi usługami, teraz czas na mniejsze ośrodki takie jak Rybnik:

Realizacja zagospodarowania terenu w tym rejonie Rybnika planowana jest w latach 2022-2024.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj