Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik-Chwałęcice: Problem w dostępie przedszkolaków do logopedy

Facebook Twitter

W Radio 90 mówiliśmy o braku zajęć logopedycznych w przedszkolu w Rybniku-Chwałęcicach po tym, jak miasto zrezygnowało z tzw. fakultetów prezydenckich. Prezydent Piotr Kuczera w porannej rozmowie w Radio 90 tłumaczył, że to efekt zmienionej ustawy, ale zapewniał, że miasto jest zobowiązane do posiadania specjalistów w jednostkach oświatowych.

Fot. katrina_S / pixabay.com

Obecnie mają oni 486 godzin tygodniowo. Teraz głos w sprawie zabiera Agnieszka Skupień rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Rybniku, która mówi, że zobowiązano dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15 w Chwałęcicach do jak najszybszego rozwiązania problemu:

Agnieszka Skupień: W dzielnicy Rybnik-Chwałęcice wystąpił problem natury organizacyjnej związany z tym, że mówimy tutaj o zespole szkolno-przedszkolnym. Pani dyrektor została zobowiązana do jak najszybszego rozwiązania problemu w taki sposób, by dzieci z przedszkola miały dostęp do specjalisty. Chwilowe zamieszanie jest spowodowane zmianami w ustawie. Zobowiązuje do zatrudnienia w jednostkach oświatowych specjalistów, których liczba zależy od liczby dzieci. W rybnickich przedszkolach normy zatrudnienia specjalistów są spełnione.

Zgodnie z przepisami w każdej placówce musi być obowiązkowo psycholog i pedagog specjalny. Pozostałe godziny z przysługującego limitu dyrektor przeznacza na specjalistę, który jego zdaniem jest najbardziej potrzebny, zwykle jest to logopeda. Jak podkreśla Agnieszka Skupień, dzieciom niczego nie zabrano:

Agnieszka Skupień: Dzieci nie tracą, będą miały się lepiej. Niczego przedszkolakom nie zabrano. Wyjątkowa sytuacja w Chwałęcicach zostanie skorygowana albo już została. Stanie się to niechybnie, szybko, błyskawicznie. Nie ma w Rybniku przedszkola, w którym ze względu na liczbę dzieci nie ma dodatkowego specjalisty, czyli w każdym są godziny dla psychologa i pedagoga specjalnego i dodatkowego specjalisty, najczęściej logopedy.

Czy to koniec problemów z logopedami? Oby, choć do naszej redakcji docierają sygnały, że przywrócono godziny przedszkolakom, ale za to zabrano dzieciom w szkole.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2024