Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Cmentarze żydowskie na fotografiach w Smolnej

Facebook Twitter

Te zdjęcia nie były pokazywane od blisko 15 lat. W Galerii Smolna działającej przy filii nr 8 rybnickiej biblioteki można oglądać fotografie Haralda Bema. To cmentarze żydowskie na Śląsku.

Rozmawialiśmy z Haraldem Bemem, autorem zdjęć:

Zabrze, Gliwice, Katowice, Żory, Częstochowa (z tych miast pochodzą zdjęcia cmentarzy żydowskich- przyp. red.). Jeden z cmentarzy jest usytuowany niedaleko dworca kolejowego  Gliwicach. Jako że kiedyś często jeździłem PKP, czasem trzeba było zaczekać na połączenie i gdzieś tam szwendałem się po okolicy, zauważyłem to miejsce. Później, kiedy zacząłem fotografować, przypomniało mi się, że widziałem takie miejsce dosyć egzotyczne dla nas- wychowanych w kulturze katolickiej- wróciłem tam, zacząłem fotografować, zainteresowałem się innymi cmentarzami żydowskimi i w pewnym momencie dostałem propozycję zrobienia wystawy.

Na wystawie prezentowana jest fotografia czarno-biała:

Nie interesuje mnie całość, nie interesuje mnie ogólny widok, wygląd tych cmentarzy- interesują mnie detale. To wyraźnie widać na zdjęciach wchodzących w skład wystawy, że skupiam się podczas mojej pracy na detalach. Ja to widzę w ten sposób: chcę pokazać szerszej publiczności, jak te specyficzne miejsca wyglądają. Czyli odmienność od miejsc, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Do tych miejsc wyglądających zupełnie odmiennie najczęściej nie docieramy, a są one położone bardzo blisko wokół nas- można by powiedzieć.

mat. prasowe Galerii Smolna

Takiej wystawy w Galerii Smolna w Rybniku jeszcze nie było – dodaje kierująca filią nr 8 tamtejszej biblioteki, Marzena Oleksy:

Wystawa składa się z 40 fotografii. W Galerii Smolna jest tylko 28 zdjęć, bo tyle się zmieściło. To jest taki przekrój, starałam się pokazać to, co moim zdaniem jest warte zobaczenia. Myślę, że to jest niezła kolekcja. Zapraszam osoby, które się interesują nie tylko tematyką czy historią kultury żydowskiej, ale samą fotografią, właśnie ze względu na tę wartość artystyczną tej wystawy.

Wystawę można zwiedzać do końca lutego.

Harald Bem – fotograf, nauczyciel fotografii, członek Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego, oprócz wystawy „Cmentarze żydowskie w województwie śląskim” brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych. Był również jurorem w konkursach fotograficznych o zasięgu międzynarodowym.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj