Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik czerwoną wyspą na Śląsku. Komentarz magistratu

Facebook Twitter

Dziś (20.08.) Ministerstwo Zdrowia ogłosiło uaktualnioną listę powiatów, w których nadal występuje największa ilość zakażeń koronawirusem. Zniknęły z niej powiat wodzisławski i Jastrzębie-Zdrój, pozostał jednak Rybnik. Jak komentują to w tamtejszym magistracie?

Mówi rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku, Agnieszka Skupień:

Staliśmy się samotną wyspą, czerwoną wyspą na Śląsku, nad czym niezwykle ubolewamy. Trudno się żyje w czerwonej strefie, nie widzimy a bardzo zasadności objęcia nas czerwoną strefą ze względu na to, że wyjeżdżamy do swoich znajomych np. w pięknych Rudach Raciborskich, gdzie już nie musimy stosować wszystkich tych obostrzeń, stykamy się z innymi ludźmi z zielonej strefy, bo np. pracujemy w Katowicach, Gliwicach, wyjeżdżamy np. do zielonego teraz Wodzisławia Śląskiego. To wszystko powoduje, że nie bardzo widzimy, żeby tego rodzaju zalecenia pomagały nam w walce z covidem.

Czerwona strefa to obostrzenia dla mieszkańców, ale także problemy dla działających w niej przedsiębiorców – dodaje Agnieszka Skupień:

Zwracamy też uwagę na to, że punktowe ograniczenie w tych wszystkich zaleceniach powoduje ograniczenia w działalności gospodarczej. To tworzy skrajnie nierówne warunki, jeżeli chodzi o konkurencyjność wśród przedsiębiorców w stosunku do sąsiednich miast, co jest dla lokalnych przedsiębiorców bardzo krzywdzące. Do rybnickiego magistratu aktualnie spłynęło ponad 130 zgłoszeń od różnych przedsiębiorców, to są różne branże. Te zgłoszenia też są zróżnicowane, nie wszystkie kwalifikują się do tego, żeby rzeczywiście pomagać tym przedsiębiorcom, ale część z nich jest niezwykle prawdziwa.

Dodajmy, że w strefie żółtej nadal pozostają miasto Żory i powiat pszczyński. Do zielonej strefy trafiły powiaty raciborski i cieszyński. Kolejną aktualizację listy Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało w przyszłym tygodniu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 lipca 2022