Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy fałszowane są statystki zakażeń? Wątpliwości po badaniu pracowników szpitala psychiatrycznego w Rybniku

Facebook Twitter

"Sposób pobierania wymazów od pracowników szpitala psychiatrycznego w Rybniku pokazuje jak fałszuje się statystyki zakażeń na koronawirusa" - mówi w rozmowie z Arkadiuszem Żabką Piotr Rajman przewodniczący Terenowego Zarządu Regionu Śląsko Dąbrowskiej Solidarności w Rybniku.

fot. psychiatria.com

W ubiegły czwartek (06.08.) pobrano od 101 pracowników zakładu wymazy. Do szpitala przyjechał ambulans na polecenie służb wojewódzkich. Z relacji pracowników szpitala wynika, że już w trakcie wypisywania kart zlecenia na badania dowiedzieli się, że jest nakaz zaznaczenia opcji: materiał pobrany od osoby ze styczności. Gdy te twierdziły, że nie miały kontaktu z chorym ani zakażonym usłyszeć miały, że tak nakazano z góry.

To skandal

– mówi przewodniczący Rajman:

Zbulwersowało to, że się w Rybniku ogłasza czerwoną strefę, a przyjeżdża ktoś i w ten sposób próbuje ewidentnie fałszować dane dokumentacji medycznej. Oczywiście jeszcze pan ratownik stwierdził, że to jest polecenie samej góry, czyli wojewody śląskiego. Zarządzający wykazał się w tym momencie niekompetencją, brakiem sprawności organizacyjnej.

Sytuacja została szczegółowa opisana przez rybnicką Solidarność. O sprawie poinformowano służby wojewódzkie, które do dziś nie przedstawiły stanowiska. Zdaniem Piotra Rajmana sprawą powinny zająć się organy ścigania:

To nie tylko jest sytuacja z tego szpitala, ale to się odbywa w całym województwie śląskim. jeśli nie w kraju. Giną testy, giną wyniki. To robi ten sam zespół, te same wymazobusy. Dla mnie jest kuriozum, że do podmiotu leczniczego przyjeżdża inny podmiot zewnętrzny i ubija na tym kasę. (…) Dla mnie to jest ewidentne wyprowadzenie publicznych pieniędzy.

Rzecznik prasowy szpitala psychiatrycznego w Rybniku Jan Ciechorski potwierdza, że w ubiegłym tygodniu zewnętrzny podmiot przeprowadził badania. Nie chce odnieść się do zarzutów związkowców, bo jak mówi to nie szpital je organizował:

Jeżeli chodzi o wątpliwości, czy zastrzeżenia wobec całej procedury dokonywania wymazów, czy też dokumentowania przeprowadzonych badań, należy się zwrócić do Urzędu Wojewódzkiego. Ja mogę potwierdzić, że rzeczywiście w zeszły czwartek było dokonywanych 101 wymazów pracowników Zakładu opiekuńczo-leczniczego tutejszego szpitala.

Szpital psychiatryczny w Rybniku ma swoje laboratorium i do tej pory przeprowadzał badania na Covid-19. Po niepokojących informacjach związku zawodowego Solidarność wystąpił w poniedziałek (10.08.) do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w tej sprawie:

Oczywiście doceniamy troskę wojewody, który chce zapewnić bezpieczeństwo epidemiologiczne szpitalowi, zarówno personelowi, jak i pacjentom. On jest władny do podjęcia kontroli zleconych badań, wystąpiliśmy do niego o uruchomienie przynajmniej postępowania wyjaśniającego.

Czekamy na odpowiedź służb wojewody. Wiemy, że zarówno wojewoda jak i marszałek województwa śląskiego przebywają na urlopie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022