Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Czytamy dzieciom w szpitalu- zachęcali Oliwia i Grubson

Facebook Twitter

Bajką o wilku i koźlątkach zainaugurowano w czwartek (12.12.) w rybnickim szpitalu czytanie bajek małym pacjentom. To wspólna akcja oddziału pediatrycznego i fundacji mAli Wspaniali.

Czytał Grubson i Oliwia z 8 klasy Szkoły Podstawowej nr 34 w Rybniku.

Radio 90: Grubson, po raz pierwszy w innej roli Cię widzieliśmy, chyba że czytasz dzieciom na dobranoc.

Grubson: Tak, oczywiście, że czytam, odkąd mam dzieci. Wcześniej też czytałem, jak gdzieś wyjeżdżałem do brata, też ma dzieciaki. Uwielbiam czytać, sam czytam też książki dzień w dzień. Kiedyś byłem lektorem w klasie. Doświadczenie jest i lubię to robić.

Radio 90: No tak, ale dzisiaj mamy zupełnie inną przestrzeń, dzieciaki, które cierpią, ale na chwilę chcemy je oderwać od tego szpitalnego łóżka.

Grubson: Cieszę się, że mogę przez chwilę sprawić, że pojawi się uśmiech u dzieci.

Radio 90: Ty w parze z Grubsonem. Pięknie czytałaś.

Oliwia: Dziękuję bardzo. Tak naprawdę to był mój pierwszy raz, stresowałam się, ale wyszło bardzo fajnie, więc się cieszę.

Cieszyli się także pacjenci oddziału dziecięcego, którzy słuchali bajki wraz z rodzicami:

Co ważne czytać może każdy, kto ma ochotę, poszukiwani uczniowie rybnickich szkół i seniorzy. Mówią Wiesława Zielińska i Joanna Bulandra:

Wiesława Zielińska: No liczymy, że młodzież też poczuje trochę empatii, że odejdzie od telewizorów, od tabletów, że zjedna się z tymi chorymi dziećmi, żeby zrobić coś dobrego po prostu dla kogoś- to niewiele trzeba.

Joanna Bulanda: mam kontakty z seniorami i z animatorami i zauważyłam, że jest sporo osób, które po prostu lubią czytać. Znam taką jedną panią z tego przedziału wiekowego, która wręcz niezaspokojona czyta swojej starszej siostrze codziennie przez telefon o to, żeby czytać i utrzymać kontakt. To jest piękna rzecz.

Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom pobyt w szpitalu będzie dla małych pacjentów łatwiejszy – dodaje Katarzyna Jacuńska prezes Fundacji mAli Wspaniali:

Katarzyna Jacuńska: Żeby małym pacjentom się tutaj lepiej przebywało, żeby ten traumatyczny czas był dla nich jak najmilszy. Mam nadzieję, że do końca świata i jeden dzień dłużej czytamy dzieciom na rybnickiej pediatrii.

Akcja czytania małym pacjentom połączona została z otwarciem w rybnickim szpitalu Galerii „Na 6 piętrze”, gdzie będą w niej prace małych artystów. Już teraz można podziwiać w niej zdjęcia Klementyny Sipko zajmującej się fotografią dziecięcą. Na zdjęciach mali pacjenci szpitala w świątecznym klimacie.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022