Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Rybnik. Dalie i mieczyki w międzynarodowym wydaniu

Facebook Twitter

W sobotę (17.08.) w Rybnickim Centrum Kultury rozpocznie się kolejna edycja Międzynarodowej Wystawy Mieczyków, Dalii i Kompozycji Kwiatowych. Tradycyjnie w trakcie jej trwania będzie można zobaczyć wiele wspaniałych okazów kwiatów, wziąć udział w konkursie czy skorzystać z porad hodowców.

Godziny otwarcia wystawy:

  • Sobota: 10.00 – 18.00
  • Niedziela:  9.00 – 17.00

Mieczyk, którego łacińska nazwa Gladiolus pochodzi od słowa gladius – miecz i odnosi się do kształtu wąskich sztywnych liści. Na smukłych długich pędach rozwija się od kilku do ponad 30 kwiatów, których średnica waha się od kilku centymetrów u odmian miniaturowych, a u odmian wielkokwiatowych osiąga nawet 15cm.
W Polsce dziko występują mieczyk błotny i mieczyk dachówkowaty (objęte ścisłą ochroną), jednak największe znaczenie w uprawie mają gatunki pochodzenia afrykańskiego, od których powstały liczne mieszańce cechujące się dużymi kwiatami o ciekawych barwach oraz dużą żywotnością.
Mieczyki charakteryzują się ogromną różnorodnością kolorów kwiatów zestawioną jakby z artystyczną fantazją, a na dodatek posiadają brzegi pofalowane i pofryzowane, co czyni je bardzo atrakcyjnymi. Ponadto wiele nowszych odmian posiada strukturę płatków jakby wykonanych z wosku, co sprawia wrażenie sztucznego kwiatu, przez co są jeszcze bardziej atrakcyjne
Drugim kwiatem wystawy będzie dalia. Znana głównie do tej pory jako wdzięczny kwiat ogrodowy. Ten kwiat naszych parków i ogrodów naszych Babć stał się obecnie bardzo popularny. Dalie pochodzą z Meksyku i Gwatemali. Do Europy dotarły w końcu XVIII w do Madrytu, gdzie dyrektor Ogrodu Botanicznego Cavanilla opublikował ich botaniczny opis i nadał im gatunkową nazwę Dalia. Stąd trafiły do Anglii, Niemiec, Francji, Rosji. Na przełomie XVIII – XIX w., dyrektor Berlińskiego Ogrodu Botanicznego nadał tym nowym roślinom drugą nazwę gatunkową Georginia  i tej nazwy używa się także powszechnie dzisiaj. Stwierdził on wielką zmienność dalii przy rozmnażaniu z nasion i to pozwoliło na wyhodowanie nowych form kwiatów i odmian.  W połowie XIX wieku znanych już było 3000 odmian.
Choć uprawa i hodowla dalii liczy sobie dopiero krótko ponad 200 lat, to dzięki ich botanicznej zmienności i współczesnych metod hodowli przeżywają swoją kolejną młodość     i są teraz niezwykle modne. Hodowcom udało się wyhodować dalie nadające się także do cięcia, kwitnące dobrze i długo w wazonie. Drugim „wielkim przebojem” w hodowli dalii są dalie niskie i miniaturowe, które z powodzeniem wysadzać możemy w doniczkach i uprawiać latem w mieszkaniu na parapecie okiennym lub na balkonie. Dalie wyróżniają się niezwykle szeroką gamą kolorów, kształtów i wielkości kwiatów. Na wystawie spotkamy więc dalie pomponowe, kuliste, pojedyncze, anemonowe, peoniowe, dekoracyjne, kaktusowe.
Dalie i mieczyki nie są zimoodporne i ich bulwy musimy jesienią wykopywać i przechowywać w chłodnych (nie ogrzewanych) pomieszczeniach. Georginie nie są już kwiatem sadzonym głównie pod wiejskim płotem a trafiły w dosłownym tego słowa znaczeniu na salony. Bardzo wiele dalii możemy spotkać na terenie naszego miasta, wysadzonych na skwerach, rabatach i klombach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2020