Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Długotrwałe liczenie głosów. Jest wiele poprawek w protokołach

Facebook Twitter

"Nikt nie spodziewał się, że tak długo będzie trwało liczenie głosów" - przyznaje w rozmowie z naszym reporterem Robert Cebula sekretarz Miasta Rybnika.

liczenie głosów

O ile małe gminy poradziły sobie z tym, o tyle w dużych jeszcze w poniedziałek (16.10.) po południu cały czas trwało ich liczenie. Mówi Bożena Kondziołka urzędnik wyborczy Miasta Rybnika:

Radio 90: Panie od której pracują?

Bożena Kondziołka: Od godziny 21 odbieramy dokumenty, jak zakończyły pracę komisje obwodowe. To rzeczywiście jest bardzo pracochłonne. Są problemy.

Radio 90: Czego dotyczą najczęściej?

Bożena Kondziołka: Najczęściej błędów formalnych. Poprawności sporządzenia protokołów. Największe problemy na obwodowych komisjach dotyczące liczenia prawidłowości ustalania wyniku wyborów.

Dlaczego tak długo trwa liczenie głosów?

Winne jest podwójne głosowanie do parlamentu oraz referendum

– nie ukrywa Robert Cebula sekretarz Miasta Rybnika.

Robert Cebula: Cały czas trwa liczenie głosów, spływają protokoły, komisje obwodowe, przyjeżdżają do nas dopiero teraz. Liczyli całą noc. Cały poranek. Prawie do południa. Niektórzy jeszcze nie mogą się doliczyć. Czekamy. Zobaczymy, co będzie.

Radio 90: Spodziewał się ktoś, że jeszcze w poniedziałek po południu będziemy liczyli?

Robert Cebula: Tak szczerze? Nie. Chyba byliśmy optymistami. Myśleliśmy, że wybory skończą się jak zawsze nocą, wczesnym porankiem. Dużo zamieszania narobiło referendum, a i z tym najwięcej komisji nie może sobie po prostu poradzić. Wiele komisji miało błędy w swoich protokołach. Państwowa Komisja Wyborcza w Bielsku nie przyjmuje nam takich protokołów, które mają błędy. My je musimy odsyłać. Dlatego to wszystko tak długo trwa. Wiem, że miasta sąsiednie, bo jestem w kontakcie z sekretarzami z innych miast, też jeszcze nie wysłały tych protokołów.

Radio 90:  Tu jest winny system czy frekwencja tak wysoka?

Robert Cebula: Ciężko powiedzieć, że frekwencja jest czemukolwiek winna. Bardzo się cieszymy, że jest tak bardzo duża frekwencja, bo jednak jest to święto demokracji. Myślę, że winny jest system i nałożenie dwóch ciężkich spraw, jakimi są wybory do Sejmu i Senatu oraz referendum.

Liczenie głosów trwa już kilkanaście godzin. Robert Cebula sekretarz Miasta Rybnika.

Przypomnijmy, że tegorocznym wyborom towarzyszyła też rekordowa frekwencja w całym kraju.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024