Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Dyrektorzy przygotowują szkoły na 1 września

Facebook Twitter

"Będziemy robić wszystko, by nauka w szkole była bezpieczna" - mówią dyrektorzy rybnickich podstawówek. Od kilku dni w szkołach odbywają się rady pedagogiczne i spotkania z nauczycielami, by przygotować się na otwarcie szkół 1 września.

Fot. Taken / pixabay.com

Aleksandra Szymczak Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Rybniku:

Staramy się przygotować do tej całej sytuacji najlepiej jak potrafimy. Dzieci będą wchodzić jednym wejściem, przy którym odbywać się będzie dezynfekcja. Na terenie placówki będą obowiązywały maseczki. Nasza placówka jest dość duża, więc inaczej nie jestem tego w stanie zorganizować. Wiadomo, że w czasie lekcji dzieci te maseczki będą mogły mieć ściągnięte. Środki ochrony mamy, płyny mamy. Wydaje mi się, że jesteśmy dobrze przygotowani. Mam nadzieję, że sobie dobrze poradzimy, ale życie pokaże jak będzie.

Większość klas będzie miała zajęcia w jednej sali. Nie wszyscy uczniowie będą jednak mieli możliwość takiej nauki:

Ja niestety nie byłam w stanie w mojej placówce przypisać wszystkich klas do jednej sali, bo mam 31 oddziałów, a sal brakuje 4, aby przypisać każdą klasę do swojej sali. Takie mam warunki lokalowe, a nie inne, próbujemy sobie z tym poradzić.

Dla Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 Rybniku Krzysztofa Kucjasa największym problemem będzie zadbanie o bezpieczeństwo na korytarzach podczas przerw:

Siedzimy nad procedurami i próbujemy to zrobić w praktyce, żeby to wyszło.

Radio 90: Z czym są największe kłopoty?

Przestrzenie wspólne musimy zabezpieczyć, pilnować tego. Uczniowie i nauczyciele muszą być w maskach. To się będzie docierać. Mogą wystąpić pewne rzeczy, których nie przewidzieliśmy.

Nie lada wyzwaniem dla szkół podstawowych będzie organizacja pracy stołówki szkolnej. Będą dodatkowe przerwy obiadowe, a uczniowie otrzymają jednorazowe sztućce

– mówi Dyrektor SP 11 Aleksandra Szymczak:

Wprowadzamy dodatkową przerwę obiadową, trzecią. Po to, aby nam się to mogło rozładować. Planujemy, żeby dzieci na posiłek były zaprowadzane, aby przed jadalnią nie tworzył się nam żaden tłum, żadne zbiorowisko.

Radio 90: A myślicie o wprowadzeniu jednorazowych opakowań?

Z tego co mówiła intendentka, ona myśli o jednorazowych sztućcach. Będzie to zrobione tak, żeby wszystkie zalecenia GIS były przestrzegane.

Jednorazowych opakowań na stołówce na pewno nie będzie w rybnickiej „Trójce” na Paruszowcu Piaskach:

Koszty jednorazowych opakowań przez cały rok by nas „zjadły”. Będą one wyparzane po każdej grupie, zgodnie z zaleceniami. Zawsze jest wyparzane, sztućce też. Tutaj jeżeli chodzi o zakażenia nie powinno być problemów.

Kłopotem dla szkół będą lekcje wychowania fizycznego. Na zajęciach będzie trzeba zrezygnować z gier zespołowych i zastąpić je innymi ćwiczeniami.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj